Dokumentu maiņa šobrīd var prasīt pat pusotru mēnesi

Pases derīguma termiņa atjaunošana var sagādāt pamatīgas galvas sāpes. Tagad jārēķinās, ka jauna dokumenta iegūšanai būs vajadzīgs vismaz viens mēnesis.

Ja kāds tuvākā mēneša laikā vēlas doties ārvalstu ceļojumā un jāmaina dokumenti, ceļojums būs jāatceļ. Pieraksta laiks dokumentu kārtošanai vidēji ir no dažām nedēļām, līdz pat pusotram mēnesim. “Ir divi galvenie iemesli - viens ir tas, ka klienti Covid-19 laikā ļoti daudz nav nomainījuši savas pases. Iespējams, ka tas ir saistīts ar to, ka nebija iespēja ceļot, šobrīd tā iespēja ceļot ir parādījusies, tāpēc klienti pēkšņi atceras, ka jānomaina personas apliecinošie dokumenti, kas bija jāizdara jau pērn,” stāsta Madara Puķe, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve. Otra problēma - klienti aizmirst atteikt pierakstus.

Viena no daudzajiem cilvēkiem, kuri gaida, kad varēs atjaunot pasi, ir valmieriete Laura Timko, kurai pases derīguma termiņš mainīsies drīz. Lai neatstātu visu uz pēdējo brīdi, viņa sāka zvanīties. “Es centos visu pagājušo nedēļu sazvanīt pasu daļu, lai pieteiktu, jo Covid-19 ierobežojumu dēļ tas notiek caur pieteikumu, un, nedēļas laikā zvanoties vairākas reizes dienā, es nevarēju sazvanīt šo pasu daļu. Vakardien es uzrakstīju e-pastu. Izrādās, ka pieteikšanās notiek caur kaut kādu valsts lapu. Apskatot visus datumus, tuvākais datums bija augusta beigas, bet pasei termiņš - 17.jūlijs.”

 “Lielajās pilsētās tā ir, citās reģionālās nodaļās - Aizkrauklē, Saldū, Dobelē, Daugavpilī, Jēkabpilī, Kuldīgā, Limbažos, tur ir iespējams tikt uz augusta sākumu. Mēs pastiprināti komunicējam ar klientiem par to, ka pieraksts ir jāatceļ, lai dotu iespēju citiem. Tiklīdz kā pieraksts ir atcelts, tā tas uzreiz tiek laists apritē, lai citi klienti var pieteikties,” stāsta Madara Puķe.

Likums paredz arī sodu, ja nav atbilstošu dokumentu un tāda ir arī pase, kurai beidzies derīguma termiņš. Tad var nākties šķirties no 35 eiro. “Sods ir tikai tādā gadījumā, ja tiek konstatēts, ka, piemēram, pase beidzās pagājušā gada jūnijā, dzīvojāt visu šo laiku bez derīga apliecinoša dokumenta, vai arī trīs reizes pēc kārtas vienkārši pazaudējāt pasi,” saka Madara Puķe.

Apzinoties situāciju, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde pases daļu darba laiku šovasar pagarina, bet sīkāk jāskaidro konkrētā pasu daļā. 


Foto: LETA, Evija Trifanova