Domājot par Lampedūzu. Alekseja Naumova izstāde Stāmerienā

Stāmerienas pilī atklāta mākslinieka Alekseja Naumova gleznu izstāde, kur attēlotas dažādas vietas Itālijā un redzamas arī Latvijas ainavas. Darbojoties ainavas žanrā, mākslinieks apkopojis vairāk kā četrdesmit gleznas, kas saistītas ar itāļu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūza dzīves gaitām. Piepildot divpadsmit Stāmerienas pils telpas ar gleznām, raksturotas arī vietas, kur itāļu rakstnieks pavadījis laiku, rakstot romānu “Gepards”. Aleksejs Naumovs par izstādes gleznām stāsta: “Lielākā daļa ir Itālija, ir arī Palermo, viens darbs ir, kur viņš sarkanajā mājā rakstīja savu “Gepardu”. Tad bija tāda kartēšana, kad mēs skatījāmies, kurā vietā viņš sēdēja, kurā vietā viņš dzēra kafiju, konjaku, un kurā vietā rakstīja.”

   Izstādes “Domājot par Lampedūzu” atrašanās tieši Stāmerienas pilī nav nejaušība. Šī vieta izvēlēta, balstoties uz vēstures notikumiem, kas daļu itāļu rakstnieka dzīves, norisinājušies Latvijā. Stāmerienas pils vadītāja Edīte Siļķēna stāsta: “Māksliniekam Aleksejam Naumovam ir tāda, jāsaka, neredzama saite ar Stāmerienas pili, un ar Itāliju. Stāmerienas pilij saistība ar Itāliju, Sicīliju tieši, ir radusies, protams, saistībā ar pēdējās baroneses šejienes Aleksandras fon Volfas otro vīru, itāļu rakstnieku, sicīliešu aristrokrātu Džuzepi Tomazi di Lampedūzu.” Itāļu rakstnieks, kurš dzīvoja Sicīlijā, Palermo, viesojies Stāmerienas pilī vairākkārt un ilgstoši, jo šeit dzīvojusi viņa sieva. “Viņi savstarpēji ir sarakstījušies un, kā zināms, ir saglabātas joprojām 400 mīlestības vēstules un šīs viņu interesantās attiecības un viņu mīlas stāsts ir arī grāmatā un arī dokumentajā filmā “Geparda dzimšana” tā par rakstnieka dzīvi, saistībā ar Stāmerienas pili vēsta Edīte Siļķēna.

          Vairākus gadus Alekseja Naumova gleznu cikli top dažādās Eiropas un pasaules vietās, pilsētās. Tā tapušas arī Stāmerienas pilī apskatāmās gleznas, kad Aleksejs Naumovs, kopā ar studentiem, projekta ietvaros, devies uz Palermo. Gleznās vērojamas vairākas Itālijas pilsētu ainavas, tajā skaitā Burano, Florence, Venēcija, arī Sicīlija. 

        Vērienīgā izstāde Stāmerienas pilī eksponēta pirmo reizi, un tapusi arī glezna, kur atainota Stāmerienas pils daļa. Mākslinieks Aleksejs Naumovs atklāj, ka Stāmerienas pils, ārēji atjaunota, bet iekštelpās, saglabādama vēsturisko elpu, palīdz gleznām atdzīvināt sienas un piešķirt tām krāsu. Stāmerienas pils vadītāja Edīte Siļķēna atklāj: “Mākslinieks šeit ar savām gleznām paceļ pils vērtību un to iekšējo saturu. Un atkal gribas domāt, ka tas nav vienkārši arhitektūras piemineklis, romantisma pērle, kā mēs saucam, bet viņā ir daudz lietas, par ko domāt, rakt, izzināt, iedvesmoties!


#SIF_MAF2023