Dome pārsūdzēs tiesas spriedumu par vēja parka izbūvi

Tukuma novada dome šodien pieņēma lēmumu pārsūdzēt Administratīvās tiesas spriedumu par vēja turbīnu parka izveidi Pienavā. Vienlaikus norādot, ka valdībai jāsagatavo normatīvie dokumenti, kas ļautu kompromisu starp uzņēmēju un iedzīvotājiem meklēt ar kompensāciju palīdzību. Iedzīvotāji, kuri šodien pulcējās piketā pie domes, gan neesot gatavi samierināties ar turbīnām pat tad, ja saņemtu kompensācijas.

Ievērojot epidemioloģiskās prasības, vairāki desmiti Tukuma novada Pienavas iedzīvotāju pirms domes ārkārtas sēdes ar plakātiem rokās atgādināja deputātiem, ka viņu pienākums ir rūpēties par iedzīvotājiem, nevis ārzemju investoriem, kas iecerējuši Pienavā uzsliet 22 vēja turbīnas. “Mēs viennozīmīgi esam par pārsūdzēšanu. Pabraucot tepat uz Grobiņas pusi, cik tur salīdzinoši zemi tie ģeneratori ir, te tādus mežoņus tik tuvu apdzīvotai vietai un vēl meliorētās zemēs. Tas sabojās mūsu ainavu un visu apkārtējo vidi,” saka Aigars Vazdiķis, Pienavas iedzīvotājs.

Tukuma novada deputātiem šodien bija jāizšķiras, vai izpildīt tiesas lēmumu un dot zaļo gaismu vēja parka izbūvei Pienavā, vai arī pārsūdzēt Administratīvās tiesas lēmumu. “Mans personīgais viedoklis jau 2014. gadā, kad pirmoreiz investori atnāca ar šo projektu, ir, ka projekts ir pašvaldībai un iedzīvotājiem izdevīgs, tomēr šajā laika periodā ir lietas, kas nav izdarītas, bet bija jāizdara. Nav novērtēts un nav iekļauts viens svarīgs jautājums, par ko ir tiesīgi prasīt iedzīvotāji - tiem cilvēkiem, kam tiks radīti sliktāki apstākļi, pienākas kompensācija,” pauž Juris Šulcs, Tukuma novada domes deputāts.

 Ārkārtas domes sēdē deputāti gandrīz vienbalsīgi nolēma administratīvās tiesas lēmumu pārsūdzēt. Tai pašā laikā labi apzinoties, ka tādējādi tikai iegūs laiku. “Tiesa jau vienreiz ir lēmusi un, visticamāk, lems tāpat, bet tāpēc nevajadzētu ciest cilvēkiem. Ja diviem miljoniem no tā ir labums, bet 100 cilvēkiem traucējumi dzīvē, tad vajadzētu būt kaut kādai kompensācijai, labumiem kopienai, kura tur dzīvo,” saka Imants Valers, Tukuma novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

 Jāpiebilst gan, ka piketētāji, lai arī gaidīja no domes šādu rīcību, gandarīti nejūtas. “Nē, mēs noteikti neiemainām, mēs noteikti esam pret vēja parku. Par labumiem līdz šim nav runāts, bet ne pret kādiem ceļiem, ne naudu mēs neiemainīsim ne savas mājas, ne savu veselību,” uzsver Irita Sila, piketa organizatore.

Jāpiebilst, ka šobrīd likums nepieļauj slēgt pašvaldībai līgumu ar uzņēmēju par kādu papildus labumu saņemšanu, tāpēc deputāti plāno gatavot vēstuli ministru kabinetam par atbalsta mehānismiem, vienlaikus gatavojot vienošanos par atbalstu ar uzņēmēju. Savukārt uzņēmējs rakstiskā komentārā skaidro, ka cer uz kompromisu, kas apmierinātu visas iesaistītās puses, bet par tālākiem darbības soļiem lemšot tikai pēc iepazīšanās ar pamatojumu tiesas sprieduma apstrīdēšanai.