Drabešu muižā māca veidot puzurus

Daudzi jau sākuši rotāt savus mājokļus Ziemassvētku noskaņās, izkarot lampiņu un mākslīgo skuju virtenes. Citi nolēmuši atgriezties pie tradicionālākiem rotājumiem, piemēram, puzuriem. Aizvadītās nedēļas nogalē tos mācīja veidot darbnīcā Drabešu muižā. 

Dažādu tradicionālo amatu un koka mūzikas instrumentu izgatavošanas meistara Andra Rozes vadībā Drabešu muižā interesenti rūpīgi un pacietīgi griež salmu posmiņus. “Mēs taisām puzurus – tradicionālos telpu rotājumus. Tie nav tikai Ziemassvētku, bet arī Lieldienu, kāzu. Kādreiz mūsu senči ar tādām lētām, interesantām lietām rotāja savas telpas. Kā jebkuram darbam ir nepieciešama griba, griba uztaisīt. Tad ir vajadzīgs materiāls un laiks,” stāsta Drabešu Amatu mājas saimnieks, meistarklases vadītājs Andris Roze.

Vajadzīga adata, lina diegs un vasaras mēnešos sagādātie salmi. Lai griežot nesaplaisātu, pirms nodarbības izmērcēti siltā ūdeni. Ja šādu salmu nav, tad puzuru varot pagūt izveidot arī no niedrēm. Darbnīcas vadītājs gan atklāj, ka tad dekors sanāks masīvāks. “Nepļautās ceļmalās ir tādas garas smilgas. Tās smilgas ir ļoti labs materiāls puzuriem. Uzvelkam garus zābakus. Tagad ir daudz sniega. Salasām smilgas, sagriežam, nesam iekšā un griežam.”

Darbs ir laikietilpīgs – puzuru parasti veido no vairākiem lukturīšiem, katrs lukturīti sastāv no visbiežāk 12 salmu posmiem. “Mums laukos agrāk vecmamma un mamma rādīja. Tas bija no niedrēm, jo upes malā dzīvoja. Es saviem bērniem vēl neesmu iemācījusi, bet tagad priecīga, ka Andris iemācīs,” saka rīdziniece Indra.

Uzrunātie nodarbības apmeklētāji ReTV atzina – pat ja šogad vairs nepagūs sagatavot puzurus māju rotāšanai, visdrīzāk to darīs jau uz kādiem citiem svētkiem.