Drošības josta autobusā var glābt dzīvību

Pēdējās nedēļas laikā notikušie ceļu satiksmes negadījumi pievērsuši lielu uzmanību drošības jautājumiem: brauktuvju kopšana, transportlīdzekļu tehniskais stāvoklis, autovadītāju attieksme un uzvedība. Pēdējā laika traģēdijās iesaistīti ir arī autobusi, kas liek aktualizēt jautājumu par drošības jostu lietošanu arī šajos transportlīdzekļos. 

Vairāki cilvēki ReTV atzīst, ka drošības jostu lietošana automašīnā ir pašsaprotama lieta, taču novērojumi rāda, ka sprādzēties autobusos gan ne visai iecienīta.

Viens no aktīvākajiem uzņēmuma “VTU Valmiera” autobusa vadītājiem ir Edgars Zaķis. Pirms došanās ceļā viņš mudina piesprādzēties. “Cilvēki nesprādzējas. Pat pēc uzaicinājuma bieži vien jūtu, ka cilvēku skaits nav atbilstošs klikšķiem. Kādreiz apskrienas dūša, tad pieturā pieceļos un eju skatīties.”

Edgars Zaķis dažādus transporta līdzekļus, tostarp autobusu vada jau aptuveni 30 gadus. Viņš novērojis, ka citreiz cilvēki nelieto drošības jostas, jo kautrējas no citiem pasažieriem. “Iedomājas, ka tas autobuss ir kā milzīgs cietoksnis, kuram ir trīsmetrīgas sienas. Ja kaut kas notiks, ar mani jau nekas.”

Pēc pēdējā laika traģiskajām avārijām arī Autotransporta direkcijā vērš uzmanību drošībai autobusos. “Šobrīd reģionālajos autobusos, starptautiskajos autobusos, jaunajos visos sēdekļi ir aprīkoti atbilstoši Eiropas prasībām ar drošības jostām. Protams, ir tikai viens vienīgs iemesls, kāpēc viņi ir aprīkoti. Tāpēc, lai pasažieri tomēr varētu nodrošināt paši savu drošību,” saka Autotransporta direkcijas pārstāvis Viktors Zaķis.

Straujas bremzēšanas vai avārijas gadījumā piesprādzēšanās var būt izšķiroša – var glābt dzīvību un samazināt traumu skaitu un smagumu. Edgars Zaķis: “Pašam ir bijis negadījums ar strauju bremzēšanu. Es biju burtiski piecus kilometrus pirms šī negadījuma lūdzis arī pēdējo, kas iekāpa, lai piesprādzējas. Maniem pasažieriem nebija nevienam nekādas vainas, bet es zinu, ka citiem tas tā nav paveicis.”

Stāstot par riskiem, pārvadātāji arī aicina pasažierus pievērst uzmanību atstarotāju lietošanai, jo citkārt neapgaismotajās pieturās nākas strauji bremzēt, jo cilvēks, kurš gaida autobusu, ir pamanāms vien pēdējā brīdī. 


#SIF_NVZ2022