Dundagas novada domes darbs strupceļā

Kaislības turpinās Dundagas novada domē. Lai gan marta beigās visi deputāti atlaisti netika, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) norādīja, ka tomēr sagaida vienošanos par jaunu domes priekšsēdētāju. Rīcībai nesekojot, ministrs pats sasaucis ārkārtas domes sēdi, kas paredzēta rīt. To nesagaidot, četri no deviņiem deputātiem paziņojuši par pilnvaru nolikšanu.

Domes atlaišana prasītu laiku, marta beigās ministrijai bija pārliecība, ka pašvaldība pilda savas funkcijas iedzīvotāju interesēs, tāpēc ar VARAM uzraudzību dome darbu turpināja. Uz jautājumu, kas mainījies šajās trīs nedēļā, bijušais domes priekšsēdētājs uzskata, ka praktiski nekas, taču marta beigās ministrijas komentāros  izskanējusi arī informācija, ka tā nav saņēmusi sūdzības par domes darbu.

Iedzīvotāju sūdzības un deputātu nereaģēšana uz ministrijas aicinājumu atkārtoti lemt par domes priekšsēdētāju, ir novedusi pie ārkārtas sēdes, ko sasaucis ministrs Artūrs Toms Plešs. Taču tas nācis reizē ar četru opozīcijas deputātu paziņojumu par pilnvaru nolikšanu. Viņuprāt, domei nav iespējams sastrādāties un deputātiem nav ļauts diskutēt, bet paliekot, viņi šādu domes darbu atbalstītu. Marta beigās, interesējoties ministrijā, kā strādāt tālāk, viņi saklausījuši aicinājumu paciesties līdz pašvaldību vēlēšanām.

Dundagas novada domes deputāte Gunta Abaja saka: “Mums nav ne lielas investīcijas, mums nav daudzi iedzīvotāji, ka tas tāds nieks vien ir. Mēs uzskatījām, ka tas nav tomēr nieks. Šeit ir jābūt tieši tādai pašai attieksmei, kā pilsētās, kur liekas, ka ir svarīgi mainīt domi, lai viņa strādātu likumīgi, iedzīvotāju interesēs pēc demokrātijas principiem.”

Esot mazākumā, opozīcijas deputāti nevarot novērst. Viņuprāt, klaji nedemokrātisku un likumiem neatbilstošu izpilddirektores darbību. Skaļāk šis jautājums izskanēja, kad tika atlaists un vēlāk ar tiesas lēmumu darbā atjaunots Kolkas pagasta pārvaldnieks. Izpilddirektore pati uzskata, ka strādā atklāti un pēc labas pārvaldības principiem, un norāda, ka šī brīža neskaidrība par domes sastāvu, ikdienas darbu neietekmē.

Janita Vanda Valtere, Dundagas novada pašvaldības izpilddirektore, pauž: “Mēs strādājam, viss notiek, pilnīgi viss notiek. Tas ir mans tikai uzskats, bet, iespējams, problēma ir tā, ka viss notiek.”

Šobrīd jāgaida ārkārtas sēde, kurā četrus deputātus no pilnvarām atbrīvos. Tālāk būtu jāuzrunā nākamie vēlētāju apvienību “Mūsu novadam” un “Strādāsim kopā!” deputāta amata kandidāti - tie ir 11 cilvēki, taču viņi jau šobrīd paziņojuši, ka šādā domes sastāvā strādāt nevēlas. Vēlēšanās Dundagā startēja trīs saraksti.

CVK sekretārs Ritvars Eglājs saka: “Ja no diviem sarakstiem atsakās visi kandidāti, tad nav citas iespējas, kā mums konstatēt, ka trūkstošās vietas aiziet tam vienam, no kura cilvēki neatsakās.”

Tiklīdz tiks saņemta oficiāla informācija, CVK ir gatava reaģēt ātri. Tā kā vēl šobrīd nav izsludināta sēde, kurā lemtu par 4 deputātu pilnvaru nolikšanu, viņiem vēl rīt būs jāpiedalās sēdē ar ministru. Bet jau šobrīd ir skaidrs, ka jaunu mēra kandidātu neizvirzīs arī palikušie deputāti.

Dundagas novada domes deputāts Aldis Felts: “Mēs esam pietiekami aizņemti. Šobrīd mēs neredzam iespēju upurēt savu tiešo darbu. Jāsaka tā, sabiedriskam pienākumam.”

Lai gan šobrīd deputāti vairs nevēlas būt, tomēr trīs no opozīcijas deputātiem startē arī jaunajās Talsu novada vēlēšanās. Tāpat sarakstos manāmi vairāki vārdi, kam šobrīd būtu jāstājas aizejošo Dundagas deputātu vietās, taču viņi paziņojuši, ka to nevēlas. Šī brīža koalīcijas deputātu jaunajos sarakstos nav.


Foto: unsplash.com