Dundagas pilī apskatāma īpaša gobelēnu izstāde “Rozā raķete”

Par jaunu mākslas telpu šobrīd pārvēršas Dundagas pils. Nākotnes plānus tā aizsāk ar jaudīgu gobelēnu izstādi, kuras autores ir divas jau aizsaulē aizgājušas māsas - Zenta Logina un Elīze Atāre. Pirms vairāk nekā 30 gadiem Rīgas Sv. Pēterbaznīcā, lai ieraudzītu šos mākslas darbus, cilvēki stāvēja garās rindās, un arī Dundagas pils cer, ka sabiedrība sadzirdēs, ieraudzīs un iedvesmosies.

Dundagā ir vecākā un lielākā pils visā Ziemeļkurzemē. Tā reiz piederēja Ostenzakenu dzimtai, un vēsturiskajās atmiņās rakstīts, ka savulaik pilī bija daudz gobelēnu. Lai gan pēc atjaunošanas pils iekšpusē ir jūgendstila vaibsti, pati ēka ir ar viduslaiku auru, tāpēc arī šodien divu mākslinieču gobelēni Dundagas pilij piestāv ļoti. “Mākslas darbi ir ļoti augstvērtīgi, ļoti kvalitatīvi un iedvesmojoši, bet vēl, ja iepazīstas ar mākslinieču dzīvesstāstu, tad tas, es domāju, ir ļoti motivējoši, lai dotu spēku dzīvot šajā grūtajā pandēmijas laikā,” saka Ieva Kalniņa, izstādes kuratore.

Izstādes centrālais darbs ir “Rozā raķete”, un mākslas zinātniece Ieva Kalniņa arī abas māsas salīdzina ar raķetēm. Pirms radošās brīvības posma vecākā māsa Zenta Logina aizvadīja desmit ciešanu gadus, tāpēc šķiet, ka pēc tā tekstilmākslā viņa radīja brīnumus. “Kad mēs uz šiem darbiem skatāmies, mēs jau vairs neredzam nekādu ciešanu. Mēs redzam vienkārši fantastisku mākslinieču piepildījumu, šo radošo spēju piepildījumu. Un tas, man liekas, ir nenormāli iedvesmojoši,” pauž Ieva Kalniņa.

Parasti par autoru tiek uzskatīts tas, kurš rada mākslas darba skici. Šajā gadījumā tā bija Zenta Logina, kuras skiču maketi jau paši izskatās kā mākslas darbi. Tehniski pēc tam to īstenoja māsa Elīze Atāre, tomēr izstādes kuratore uzskata, ka arī viņa ir uzskatāma par līdzautori. “Elīze ir pati meklējusi šos materiālus, dzijas, pati tās krāsojusi, kā žargonā saka, “piedzinusi toņus” līdz vajadzīgajam. Tad tikai ir sekojis šis aušanas process. Tas viņas ieguldījums tomēr ir vairāk nekā tikai tehniska realizācija.”

Divās nelielās istabās dzīves laikā māsām tapuši 62 gobelēni. Stellēm tie bija par lielu, tāpēc tie apvienoti no nelieliem gabaliem, ko pamanīt var vien zinātājs. Dundagas pilī apskatāms arī lielākais mākslinieču tapušais gobelēns. Lai savā dzīvesvietā redzētu, kā izskatās gala rezultāti, māsām nācās izmantot otrādi apgrieztu teātra binokli. Dundagas pils plašumi gobelēniem ļauj uzplaukt pilnā krāšņumā.

Uz Dundagas pili no Zuzānu kolekcijas atceļojuši 16 gobelēni un seši skiču maketi, un tie būs apskatāmi trīs mēnešus.

Zentai Loginai skiču bija tik daudz, ka Elīze vēl vairākus gadus pēc māsas nāves varēja aust gobelēnus. Zentai veltītajā personālizstādē cilvēki gaidīja rindā, bet māsas vārds pie autoriem neparādījās. Šobrīd “Rozā raķete” Dundagas pilī veltīta abām.


Foto: Talsunovads.lv