Durbes pilī atgriežas iespaidīga izmēra glezna

Pēc vairāk nekā 150 gadiem Durbes pilī atgriezies Matiasa fon der Rekes un viņa mazdēla Karla dubultportrets. Iespaidīgā izmēra glezna, kuras augstums pārsniedz divus metrus, ir rekonstrukcija, kas izveidota no divām melnbaltām fotogrāfijām un milzīga izpētes darba. Gleznas oriģināldarbs esot pazudis Otrā pasaules kara laikā - tagadējās Polijas teritorijā.

Durbes pilī īpašs vakars - viena aiz otras tiek vērtas vaļā pils lielās durvis, pa kurām lielajā zālē tiek nogādāta milzīga glezna, uz kuras atainots kādreizējais Šlokenbekas un Durbes muižas saimnieks Matiass fon der Reke ar savu mazdēlu Karlu. To, ka šāda glezna šeit bijusi, muzeja direktore zina jau kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. “Fotogrāfijas muzejs saņēma no Vilhelma fon der Rekes, kas ir Matiasa mazmazmazmazdēls. Mazliet nereāla sajūta jau ir, jo tas sapnis par gleznu un to zāli - tādu ļoti košu un piesātinātu - jau ļoti sen ir bijis,” stāsta Agrita Ozola, Tukuma muzeja direktore.

Lielizmēras gleznas orģinālu, ko 1865. gadā gleznojis tolaik labi zināmais Jelgavas mākslinieks Jūliuss Dērings, tagad nomainījusi gleznas rekonstrukcija. Oriģinālā glezna pazudusi 1945. gada janvārī Austrumprūsijā, kur bijusi nometināta fon der Reku ģimene. Gleznas kopiju gleznojusi restauratore Olga Ceple, kura atzīst, ka, neraugoties uz savu pieredzi, izveidot gleznu pēc mazas melnbaltās fotogrāfijas bijis milzīgs izaicinājums. “Tas ir ļoti liels izpētes darbs paralēli. Meklējot analoģijas gan mākslas darbos, gan kostīmu elementiem - muzeju priekšmetos. No sākuma bija grūti saņemties, tāpēc vispirms bija tapusi mazā skicīte 1:3 krāsās. Pēc tās apstiprināšanas jau bija mazliet vieglāk psiholoģiski saņemties uz lielo gleznu. Tas nebija viegli,” atzīst Olga Ceple, gleznu restauratore un kopētāja.

Ne mazāks izaicinājums restauratoriem bijis rekonstruēt gleznas, kuras izmēri ir 2,17x1,36 metri, iespaidīgo rāmi. Tas veidots no koka un ģipša, pārklāts ar zeltu aizvietojošu materiālu. “Ir ilggadēja pieredze, restauratori redzējuši daudz rāmjus, un, protams, meklējot analoģijas, var diezgan tuvu piemeklēt tam, kā tas izskatījies sākotnēji. Šoreiz ir viens no tiem gadījumiem, kad tiešām sanācis viss, kā sākotnēji iecerēts,” pauž Jānis Ceplis, restaurācijas uzņēmuma “Intarsija” vadītājs.

Trīsdesmit gadus gaidītā glezna, kas pēc apmēram 150 gadiem atkal atgriezusies Durbes pilī līdz ar Luija XVI stila mēbeļu grupu, savā ziņā parāda visas Durbes pils interjera kādreizējo krāšņumu, vienlaikus atgādinot par divām spilgtām fon der Reku dzimtas personībām.