Dzejoļu grāmatu ilustrē astoņus gadus jauna māksliniece

Pavisam nelielā tirāžā Talsos iznākusi jauna dzejoļu grāmata bērniem. Tās autore nav profesionāla literāte, tāpēc arī grāmatas zīmējumu veidošanu viņa uzticēja pavisam jaunai māksliniecei. Turklāt šī grāmata veltīta tieši viņai – pirms trim gadiem Talsiem jūlija noslēgums bija skumjš, jo jauna mācītāja ģimene zaudēja mammu un nupat dzimušo trešo bērniņu. Tāpēc grāmata “Katra maza radībiņa” cenšas padarīt krāsaināku divu bērnu un viņu vienaudžu ikdienu.

Dzejolis par strīdīgajiem zīmuļiem, kas gala rezultātā vienojās varavīksnē jeb spilgtā draudzības tiltā, ir viens no aptuveni divdesmit dzejoļiem, kas iekļauts grāmatā “Katra maza radībiņa”. Tā autorei jau ir trīs kopkrājumi ar pieaugušo dzejoļiem, bet bērniem veltītais šis ir pirmais. Grāmatas ilustrēšanai viņa uzrunājusi astoņgadīgo Lību.

“Un mani patiesībā pārsteidza tas, ka viņa nevis kaut ko dzēsa ārā vai pirms tam zīmēja ar vienkāršo zīmuli, bet viņa uzreiz ar flomāsteru ar vieglas rokas kustību… Piemēram, vardi. Man liekas - ļoti sarežģīti uzzīmēt vardi, bet man pat vislabāk patika tā viņas vardīte. Tā patiešām bija tāda skaista, man acis lielas, kā var tā zibenīgi uzzīmēt,” saka Ina Lavrinoviča, grāmatas autore.

Vai nu grāmatas autore vai vecmāmiņa Lībai nolasījušas priekšā katru dzejoli, tad jaunā māksliniece izdomājusi, kas tiks zīmēts. Lība pati atzīst, ka visgrūtāk viņai gājis ar slinko kaķi. “Jo tam vajadzēja visādas strīpas taisīt, ļoti grūti bija izkrāsot, lai netiktu tajās strīpās iekšā,” pauž Lība Ķīviča, grāmatas “Katra maza radībiņa” māksliniece.

Lai gan topošajā Klaunu mājā, kurā notika grāmatas atvēršanas svētki, galvenie ir suņi, šajās dienās tur atgriezies iepriekšējo īrnieku kaķis. Vārds tam noteikti cits, bet māksliniece Lība viņu nosauca par Pērlīti, kas šķita īpaši, jo pirms trim gadiem, kad 27 gadu vecumā mūžībā aizgāja Lības un Miķeļa mamma un mazā māsiņa, kā veltījums tapa dziesma par debesīm, kas tur pērli. Arī grāmata tapa ar mērķi iepriecināt bērnus. “Tad, kad Lība dabūja to pirmo eksemplāru, tad viņa ar tādu lepnumu atnesa mājās un parādīja – nu, redz, kāda ir grāmatiņa. Un arī tas pats viss process, es domāju, ka tas bija labs, kad viņa saprata, ka tas bija ar viņas līdzdalību,” saka Andis Ķīvičs, tētis.

“Un bija tā, ka kādreiz viņu māmiņa Anna uz Lībiņas dzimšanas dienām taisīja tādas dzimšanas dienas avīzes ar iepriekšējā gada fotogrāfijām un aprakstiem. Un tagad Lībiņa pati ir uztaisījusi pat grāmatiņu ar saviem zīmējumiem. Jā, es domāju, ka izdevās iepriecināt,” pauž Ina Lavrinoviča.

Tā kā Lība ir aktīva un radoša, viņai galva pilna arī ar saviem projektiem, tāpēc grāmatas autorei nācies pat uzgaidīt, lai tiktu pie saviem zīmējumiem. Lai process virzītos uz priekšu, vienu dienu viņa nodota autores rīcībā.

Kamēr Inai Lavrinovičai šī ir pirmā bērnu grāmata, tikmēr Lības pašas krājumā jau vairākas paštaisītas princešu un zvēru grāmatas. “Kad es biju mazāka, es pie lapām pielīmēju klāt un uztaisīju grāmatas bez vāciņiem.”

Grāmata “Katra maza radībiņa” ir izdota tikai 50 eksemplāru tirāžā. Autore katram atvēršanas svētku mazajam apmeklētājam to dāvināja, jo viņa vēlas radīt prieku. Tikmēr iedvesmojoša ir arī viņa pati, jo pēc gandrīz 40 gadu darba kūku cepšanā un izdegšanas viņa pilnībā mainījusi karjeras virzienu, šobrīd strādā muzejā.