Dzelzceļa stacijā lasa prozu un vāc ziedojumus Ukrainai

Šī ir literatūras festivāla “Prozas lasījumi” nedēļa, kas aizsākās ar pasākumu Ogrē, turpinājās Rīgā. Vakar vakarā proza izskanēja arī Rēzeknē. Šoreiz gan pavisam neierastā vietā – Rēzeknes dzelzceļa stacijā, kam bija arī simboliska nozīme, pievēršot uzmanību karadarbībai Ukrainā. Vienlaikus tas bija noslēgums Latgales prozas lasījumu konkursam. 

Ir pusdeviņi vakarā, Rēzeknes dzelzceļa stacijā piestāj vilciens Rīga-Zilupe. No vilciena izkāpušie pasažieri tiek aicināti stacijas telpās baudīt prozu, mūziku un mākslu. Dzelzceļa staciju kā prozas lasījumu vietu pasākuma rīkotāji šogad izvēlējušies, sasaucoties ar festivāla tēmu par patvērumu un aicinājumu domāt par mājām. Tā arī šobrīd Ukrainā daudziem dažāda veida stacijas ir kā mājas, kā patvēruma vieta, kur paslēpties no Krievijas raidītajiem raķešu triecieniem. Latgaliešu kultūras kustības “Volūda” pārstāve, pasākuma organizatore Edīte Husare saka: “Mēs gribējām arī šodien tā vienkārši patverties literatūrā, jo literāti ir tie, kas arī raksta par šīm tēmām un pievērš sabiedrības uzmanību. Arī Ukrainas vārds izskanēja šodien prozas skaitījumu tematikā.’’

Lai veicinātu literāro procesu Latgalē, kustība “Volūda” jau trešo gadu rīkoja Latgales prozas skaitījumu konkursu. Darbus iesūtīja gan jau zināmi autori, gan tādi, par kuriem vēl nebija dzirdēts. Edīte Husare: “Katru gadu dalībnieku skaits pieaug. Ja pirmajā gadā bija pieci vai seši, pagājušajā gadā jau desmit autori, bet šogad sešpadsmit autori.”

Pasākuma laikā labāko autoru darbi tika piedāvāti skatītājiem gan videoversijās, gan lasot prozu klātienē. Par šī gada konkursa uzvarētāju žūrija atzina audēju un tekstilmākslinieci Anneli Slišāni: “Manā gadījumā tie deķu raksti gan deķos, gan rakstītajā ir sapinušies. Tie ir kopā. Un arī mierīgi pārplūduši uz tīro rakstīšanu bez deķiem.”

Pasākumā apmeklētāji atzīst, ka tādā kultūras izpausmēm neierastā vietā kā dzelzceļa stacijā šādi pasakumi turpmāk varētu būt biežāk.

Pasākums bija ne vien latgaliešu literatūrai veltīts notikums, bet arī kā simbolisks atbalsts ukraiņiem. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja ar ziedojumiem atbalstīt arī biedrību “Tavi draugi”, kuri palīdz ukraiņiem Latvijas robežkontroles punktos.  


#SIF_NVZ2022