Dzemdības – maskā un bez iepriekšējas sagatavošanās

Lielākajās valsts ārstniecības iestādēs ģimenes dzemdības ir ierobežotas; daļā no tām atbalsta persona piedalīties visdrīzāk nevar – informē Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu. 

Liepājas Reģionālajā slimnīcā (LRS) dzemdībās piedalīties kopā ar jauno māti var viena persona - bērna tēvs vai cits pavadonis. Kad stājas dzemdību nodaļā, abas personas tiek testētas pret Covid-19. Ja pavadonis pēc dzemdībām vēlas atbalstīt jauno māti, viņš nodaļu pamest nedrīkst. Tas noteikts, lai pēc iespējas samazinātu iespēju inficēties ar koronavīrusu.

Laura Zommere, LRS Dzemdību nodaļas un ginekoloģijas virsmāsa, stāsta, ka dzemdību periodā dzemdētājai fiziski ir grūti lietot masku. Ir padomāts, ja dzemdētājai maskas nav, tad personāls ievēro lielāku piesardzību, kā arī atbilstoši lieto individuālos aizsarglīdzekļus, lai novērstu inficēšanos.

Covid-19 ietekmējis arī sagatavošanās procesu dzemdībām. Latvijas Dūlu apvienība, kas sagatavo jaunos vecākus grūtnieču kursos, šobrīd ir spiesta to darīt attālināti. Ietekme bijusi daļēja – topošajām mātēm, kuras gatavojās pašas vai ar ZOOM kursu palīdzību, ar dzemdībām esot veicies labāk nekā tām, kuras gaidīja, kad situācija ar Covid-19 uzlabosies, lai apmeklētu kursus klātienē. Jāpiebilst, Covid-19 esot ietekmējis arī dzīvi pēc dzemdībām.

Latvijas Dūlu apvienības valdes priekšsēdētāja Inga Babure stāsta, ka atsauksmes ir dažādas. Lielākais ieguvums pēc pavasara ir tāds, ka tēvs ir klāt pēcdzemdību laikā - redzēt, kā bērniņš aug.

Latvijas ārstniecības iestādes informē, ka, ja grūtniecei ir konstatēta Covid-19 infekcija, par to ir jāinformē slimnīca. Dzemdības var notikt tikai iestādē, kurā nodrošināti īpaši apstākļi un piesardzības pasākumi saistībā ar koronavīrusa infekcijas ierobežošanu. Liepājas Reģionālā slimnīca pērn jau esot saskārusies ar šādu situāciju. Viņi informē, ka tādos gadījumos rīkojas pēc situācijas - nevienai ar koronavīrusu inficētai mātei slimnīcā dzemdības netikšot atteiktas.