Dzīve Lietuvas pierobežā pandēmijas ēnā

Lietuvas neatkarības dienu jeb 16.februāri skaistkalnieši allaž atzīmējuši kopā ar saviem Pārupes kaimiņiem, kā vietējie sauc blakus esošo ciemu kaimiņvalstī.

Kopš pandēmijas apkarošanas nolūkos pastiprināta uzmanība tiek pievērsta iebraucējiem Latvijā, Skaistkalnē pie tilta, kas ir arī robeža ar Lietuvu, stāv robežsardzes autobuss. Zināmā mērā tas palīdzot arī vietējiem atturēties no vēlmes paklusām doties uz tuvējo veikalu vai tirgu kaimiņvalstī.

Pēdas pie upes liecina, ka interesenti, visticamāk, ir bijuši, vien Latvijas pusē upi neklāj ledus kārta. Uzrunātie skaistkalnieši gan teic, ka sodi esot pārāk bargi, tāpēc, visticamāk, neviens neriskēšot.

Pierobežas ciematā pavisam iztikt bez iebraukšanas Lietuvā gan neesot iespējams. Skaistkalnes vidusskolas direktore Svetlana Vāverniece stāva, ka bērni braucot no Mežgaļiem, tādēļ jābrauc caur Lietuvu. Skolas ēdnīcā arī strādājot lietuvieši – firma reģistrēta Latvijā, bet dzīvo visi Pārupē.

Un tad jau arī, ja kas ļoti kārojās, varot palūgt atvest. Tomēr nekas nespējot aizstāt seno sadraudzību .

Kāda Skaistkalnes iedzīvotāja pauž, ka iztikt, nebraucot uz Lietuvu, var, jo preces pieejamas turpat. “Mūsu veikali ir atdzīvojušies. Vismaz iedzīvotāji izpērk to, kas ir savos veikalos un tā tālāk.”