Dzīve pēc ugunsgrēka “Trušu karalistē”

Pirms nedēļas, izceļoties ugunsgrēkam Lēdmanē kompleksā “Trušu karaliste”, nodega kūts un siena šķūnis, kā arī uguns laupīja dzīvības kūtī esošajiem dzīvniekiem. Kā šobrīd norit dzīve pēc ugunsgrēka vietā, ko ikdienā kā tūrisma galamērķi izvēlas jo īpaši ģimenes ar bērniem?

Nedēļu pēc postošā ugunsgrēka Lēdmanes Trušu karalistē, sadegot kūtij ar 23 cūkām un 200 trušiem un blakus esošajam siena šķūnim, teritorijā norit sakopšanas darbi. “Jāturpina darbs, nevaram mēs nolaist rokas. Un, protams, mēs to darīsim. Bet atkopties tik ātri nevar,” saka Olita Stāvus, “Zilais krusts” struktūrvienības Lēdmane vadītāja.

“Trušu karaliste” ir fonda “Zilais krusts” īpašums, kas Lēdmanē darbojas jau 13 gadus. Te ikdienā uzturas personas, kuras nonākušas krīzes situācijā un, dzīvojot saimniecībā, iziet rehabilitāciju. Tiek veikti saimnieciski darbi, audzēti lopi, tādā veidā nodrošinot sev iztiku. Pēc ugunsgrēka jau iepirkti jaunie sivēni, prioritāte esot uzbūvēt kūti. “Jo nāk ziema virsū, nav aiz kalniem. Šie dzīvnieki, kas ir aplokos, viņiem vajadzīgs jumts virs galvas,” skaidro Olita Stāvus.

Kopējā saimniecības teritorija ir 53 hektāri. Ganības, meži, saimniecības ēkas, kā arī kempings un tūrisma objekts “Trušu karaliste”, ko pa laimi ugunsgrēks neesot skāris. “Šeit ir “Trušu karaliste” mini zoo dārzs, bet tas ir “Zilā krusta” vīru saimnieciskā darbība. Arī šeit viss notiek priekš vīriem un priekš “Zilā krusta”,” stāsta Olita Stāvus.

 “Trušu karalistē” galvenais dzīvnieks ir trusis. Un šeit viņu ir gana daudz. Arī ņemot vērā visas nedienas, kas notikušas, atbraucot ciemos, ir veids, kā atbalstīt - tūrisms nav apstājies.

Ar jautājumu - kā varam palīdzēt - pēc ugunsgrēka saņemts ne mazums zvanu. Cilvēki ziedo gan kartupeļa maisus, kūts priekšmetus, kas sadeguši, kā arī naudu. “Kaut vai to pašu kaltu, kā man te kaimiņi noziedoja cūkām te. Jo nopirktajiem sivēniņiem nav, uz kā vārīt. Visi tie katli sakusuši, sadeguši,” pauž Olita Stāvus.

Tūrisma objektu “Trušu karaliste” izbūvējuši un ikdienā arī uztur “Zilā krusta” klienti. Un ieņēmumi no biļetēm tiek izmantoti, lai uzturētu saimniecību, kurā ikdienā dzīvo vidēji 30 personas. 


Foto: FreePik