Dzīvnieku draugi piketē pie Saeimas

Šogad jau otro reizi Saeimas deputātiem nākas iet garām kaķu mīļiem un suņu draugiem, kuri iebilst pret grozījumiem ''Dzīvnieku aizsardzības likumā'' Šodien Saeimas deputāti likumprojektu skatīs jau otrajā lasījumā, bet piketētāji uzsver, ka joprojām neesot sadzirdēti.

Piketētāju ieskatā likumprojekts ''Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā'' lobē dzīvnieku pavairotājus. Grozījumos, cita starpā, paredzēts līdz šim atļautā viena metiena vietā kaķenēm vairoties divreiz gadā. Dzīvnieku aizsardzības biedrības un citi dzīvnieku draugi, kuri šorīt pie Saeimas pulcējās piketā, uzskata, ka lobēti tiekot dzīvnieku pavairotāji, bet šķēršļi likti tiem, kuri vēlas glābt nevienam nevajadzīgos četrkājainos mīluļus, kuru skaits aizvien palielinoties.

Gundega Bidere, DZAB ''Ķepu-ķepā'' vadītāja: “Es nesaku, ka mūs nevajag kontrolēt, bet vajadzētu sākt ar cēloņu problēmu risinājumu no kurienes tas sākās un tikai tad cīnīties ar sekām. Šobrīd mēs esam apturējuši jaunu dzīvnieku uzņemšanu, jo fiziski mums vairs nav kur. Pēc komandas visus eitanizēt - es to nedarīšu, jo šis viss uz to jūtami iet. Ja tā vietā, lai apturētu masveida dzīvnieku vairošanu, atļaujam vēl vairāk viņus vairot, tad tas ir tāds vienīgais mērķis.”

Piketa organizatori katram deputātam sagatavojuši rotaļu kaķmeitiņu, kuras uzdevums palīdzēt izšķirties balsojumā. “Mēs lūdzam deputātus šodien balsot ''pret'' priekšlikumiem, kas degradē dzīvnieku aizsardzības jomu un veicina mīļdzīvnieku pārprodukciju, kas savukārt noved pie veselu dzīvnieku likvidācijas.”

Latvijā labi zināmais zoologs Ingmārs Līdaka ReTV bilst, ka noteikti balsos pret likumprojektā paredzētajiem diviem metieniem gadā kaķenēm, bet atbalstīšot nepieciešamību reģistrēties kā patversmēm. “Ļoti iespējams, ka balsošu ''par'' reģistrāciju tām turēšanas vietām, kurām ir patversmes pazīmes. Cilvēki jau ziņo. Tā kā stāsts ir tikai par to vai PVD spēs pienācīgi reaģēt.” 

Ar piketētājiem sarunāties iznāca atbildīgās komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama, kura gan skaidroja, ka darba grupa jau vēl strādājot, un neesot taisnība tiem, kuri saka , ka lobēti tiek dzīvnieku pavairotāji: “Mums vēl ir jāsaprot kā mēs uzraudzīsim, lai tas nenotiktu tiešām, neatkarīgi no tā kā būs uzrakstīts likums nebūs pietiekama kapacitāte uzraudzības institūcijām, vairosies tāpat.”    

Viedokli jautājām arī Latvijas Veterinārārstu biedrības vadītājam, profesoram Dūrītim, kurš ReTV skaidroja, ka fizioloģiski nebūtu problēmu ļaut pavairot kaķus 2x gadā.

“ Varbūt tiem, kas nodarbojas ar šķirnes dzīvnieku pavairošanu nodarbojas kā ar biznesu, tur varētu būt citi noteikumi, bet neapšaubāmi kopumā raugoties, manā ieskatā ļaut dzīvniekus pavairot vairāk mūsu situācijā diez vai būtu atbalstāmi.”

Grozījumi ''Dzīvnieku aizsardzības likumā'' paredz uzlabot dzīvnieku turēšanas, pavairošanas un atsavināšanas labturības līmeni. Lai grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā stātos spēkā, saeimai tie jāapstiprina trīs lasījumos.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023