Dzīvotspējīga mantojuma saglabāšana - problēma visā Eiropā

Latvijā šobrīd esot ap simts piekrastes zvejnieku, kas ir apmēram 100 reizes mazāk nekā pirms Otrā pasaules kara. Dzīvotspējīga zvejniecības mantojuma saglabāšana ir izaicinājums arī citviet Eiropā. Šoreiz par unikālo mantojumu atgādina starptautiska ceļojošā foto izstāde, kas līdz nedēļas nogalei apskatāma Carnikavas Novadpētniecības centrā.

 Vairāk nekā piecus gadsimtus netālu no Rīgas esošā Carnikava ir bijis zvejnieku ciems, kur vīri allaž braukuši Gaujā zvejot nēģus, bet pavasarī jūras piekrastē reņģes un citas zivis. Piekrastes zvejniecība, kas nu jau kļuvusi par vēsturisku mantojumu, pēc būtības gan nemaz neesot mainījusies. “Mēs strādājam ar mantojumu, paši jau sevi uzskatām par muzeja eksponātiem. Tas darba veids, stils un paņēmieni ir saglabājies tā kā no senākiem laikiem, pēc mūsu domām tas arī nav īsti modernizējams,” skaidro Artūrs Jakobsons, Carnikavas zvejnieks.

Latvijā šobrīd esot ap simts piekrastes zvejnieku, kas ir apmēram 100 reizes mazāk nekā pirms Otrā pasaules kara. Artūrs smej, ka jau divdesmit gadus esot jaunākais zvejnieks Carnikavā. “Protams, gribētos cerēt, ka nākotne ir, bet realitāte diemžēl rāda kaut ko citu. Ir gaužām maz cilvēku, kuri grib pamēģināt zvejniecības arodu,” pauž Artūrs Jakobsons, Carnikavas zvejnieks.

 Zvejniecības tradīciju saglabāšana nav tikai Latvijas problēma. Lai atgādinātu par zvejniecības kopienu mantojumu, fotogrāfi no astoņām valstīm iemūžinājuši zvejnieku ikdienu, darbu un atpūtu. No konkursa iesūtītajiem 300 darbiem atlasīti 24 labākie, kas veido starptautisku ceļojošo izstādi. “Ne vienmēr cilvēki māk uzreiz atšķirt, no kuras valsts [fotogrāfija]. Varbūt vieglāk ir atšķirt itāļu unikālās zvejas sistēmas. Citas bildes, - kāds prasa, vai tā, kur zvejnieki remontē laivu, ir uzņemta kādā kuģu būvētavā Latvijā, tikai, pienākot tuvāk, pamana kaut kādas atšķirības,” pauž Olga Rinkus, Carnikavas Novadpētniecības centra vadītāja.

Ceļojošā izstāde jau pabijusi Grieķijā un Spānijā. Carnikavas Novadpētniecības centrā tā būs skatāma līdz nedēļas nogalei, bet pēc tam ceļos uz Portugāli.