E-dziesmu svētkiem “būt” vai “nebūt” – iedzīvotāju skatījums

Ko par e-dziesmu svētkiem domā iedzīvotāji Vidzemē?

 “Man šķiet diezgan muļķīgi, vai nu ir, vai nu nav tie dziesmu svētki. Kāds prieks dziesmu svētkiem e-vidē? Man neliekas nopietni šis pasākums e-formātā, jo, nu, dziesmu svētki ir visi kopā, tā būšana kopā,” saka Valmieras iedzīvotāja Dace.

Vidzemniece Elīna pauž: “Tie nav īsti dziesmu svētki tādā izpratnē, protams, tā ir jauna versija, kura ir e-vidē. Šajos apstākļos nav iespējami klātienes pasākumi, bet šajā gadījumā man šķiet labāk maz, nekā tādā versijā, jo dziesmu svētki ir par kopā būšanu, par sajūtu.”

Valmieras iedzīvotājas Agate un Aija atzīst: “Man liekas, ka nevajag. Tie jau nebūs dziesmu svētki, nu, tādā tradicionālā izpratnē, man liekas. Bērni nav gatavi. Orķestris jau gadu nav bijis. Pasakiet, kādi vēl dziesmu svētki!?”

Daļai aptaujāto Valmieras novada iedzīvotāju dziesmu un deju svētki asociējas ar kopā būšanu un svētku sajūtu, tieši tādēļ viņi uzskata, ka vajadzētu pārcelt uz nākamo gadu.

 “Izlaist! Vai arī vienkārši translēt iepriekšējo dziesmu svētku saturu, rādīt to jau, kas ir. Tas būtu lētāk droši vien, un tas būtu variants, manuprāt, jo ļoti daudz stāsta par to. Es pati esmu piedalījusies divos dziesmu svētkos. Tas svarīgākais ir tieši - plecu pie pleca, kopā būšana ar visiem,” pauž vidzemniece Elīna.

“Es domāju, ka uz vietām organizēt tā, lai būtu apmierināti bērni un lai būtu savs viedoklis vecākiem un sabiedrībai. Būtībā ir jājūt viņi. Jājūt viņi, bet ne lielā barā, galvaspilsētā,” saka Jānis.

Šogad dziesmu un deju svētki norisināsies no 2. jūlija līdz 30. oktobrim. Tiem tiks tērēts vairāk par diviem miljoniem eiro.


Foto: Mārtiņš Kālis. Latvijas Nacionālā kultūras centra arhīvs.