E-grāmatā skaidro Latvijas valstiskuma un aizsardzības pamatus

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ir veicinājis dažādas norises un diskusijas sabiedrībā. Tas ir bijis impulss politikai, pieņemot dažādus lēmumus, arī zinātnei. Tā arī Aizsardzības ministrijai, sadarbojoties ar Vidzemes Augstskolu, tapis jauns materiāls par mūsu valsts vēsturi, kas skaidro Latvijas valstiskuma pamatus un aizsardzību. 

Ap 270 lappušu apjomīgā e-grāmata tapusi nepilna gada laikā. Tā esot ātra reakcija uz to, kas šajā laikā ir aktuāls –  tā par pētniecisko darbu izsakās viens no autoriem, vēsturnieks Gatis Krūmiņš.  “Šobrīd mūsu aktualitāte ir drošība, aizsardzība. Tas ir veicināt patriotismu un izpratni par visiem procesiem. Šeit mēs caur vēstures notikumiem pievēršamies tēmām, kas citās grāmatās nav apskatītas, piemēram, pretošanās koncepts: vardarbīga pretošanās, nevardarbīga pretošanās. Barikādes, frontes laiks vai 1940. gada notikumi – mūsu valdības lēmums nepretoties, Kārlis Ulmanis ar visu šo stāstu.”   

Pētnieks norāda, ka grāmatas saturs ir vairāk mērķēts jaunatnei. Tā tapusi ar nolūku vedināt lasītāju aizdomāties par to, kā mēs rīkotos šodien un kam jābūt gataviem. Krūmiņš: “Mēs aicinām domāt un analizēt situācijas, jo kaut vai tā pati nevardarbīgā pretošanās, ja tanī brīdī 1991. gadā, kad bija barikādes, tas bija īstenojams, tad šobrīd, skatoties arī Ukrainas kara piemēru, nāk iekšā Putins ar savu armiju, nedod Dievs. Ja tāda situācija ir, tad skaidrs, ka nenostrādās tas, ka mēs sadosimies rokās un teiksmi – nenāciet ar saviem tankiem, jo tas ir pavisam cits režīms.”

Šīs zinātniskās literatūras autoru vidū ir ne tikai vēsturnieki Gatis Krūmiņš un Jānis Šiliņš, bet arī politikas zinātnes pārstāve Ieva Bērziņa, no tieslietu nozares Jānis Pleps, tādēļ informācija ir daudzpusīga. Papildus veiktas arī 30 intervijas ar nacionālās pretošanās kustības, Trešās atmodas un Nacionālo bruņoto spēku atjaunošanas procesa aculieciniekiem, dalībniekiem un līderiem. Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons: “Tā ideja radās no mūsu daudzajiem semināriem ar skolotājiem, skolās, kur mēs zināmā mērā konstatējām, ka, lai labāk varētu skolēniem pasniegt Latvijas valstiskumu, Latvijas ideju un arī Latvijas vēlmi aizsargāt un piederību valstij,  būtu svarīgi izveidot mācību materiālus, kas skolotājiem ļautu daudz atraktīvāk pasniegt šos tematus.”

Jāpiemin, ka projekts finansēts no Kārļa Vīra un Annas Trēziņas-Vīras pirms vairākiem gadiem adresēta ziedojuma Aizsardzības ministrijai valsts aizsardzības stiprināšanai.  No e-grāmatas tapuši arī 23 video sižetim, būs arī vairāki simti drukātu eksemplāru.