Ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji lemj par dīkstāvi

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi cīnās par vienu iespēju – ēdināšanas pakalpojumu piegādi, kā arī izsniegšanu līdzņemšanai. Ventspilī pirktspēja ir neliela, kas nozīme, ka ieradums doties pusdienas pārtraukumā ārpus mājas ir tikai daļai ventspilnieku. Pirmajās dienās pēc Ministru kabineta lēmuma ierobežot apmeklētāju uzturēšanos kafejnīcu, restorānu, bāru un izklaides vietu telpās lika pārorientēties vietējiem uzņēmumiem.

Inta Muceniece, kafejnīcas īpašniece, pauž, ka valdības lēmumi ir sarežģījuši dzīvi. Viņa stāsta: “Ir smieklīgi, ka atbrauc vīri darba drēbēs ar darba autobusiņu, paņem savus termotraukus un sēž turpat busiņā, cieši saspiedušies viens pie otra un apēd savu porciju.” Tas īpašniecei nešķietot loģiski.

Tiek stāstīts arī par plusiem: nav jāmazgā šķīvji, nav jārīko banketi. Ar ilggadējo pieredzi banketu rīkošanā, Inta Muceniece atklāti saka, ka uzņēmums izdzīvos ar bēru mielastu vai ēdiena piegādi. Bet cilvēki, kuri ir pasākumu vadītāji, floristi un mūziķi, paliek bez ienākumiem. Profesijas ir izolācijā no darba tirgus, taču elektrības pakalpojumu, īres maksu telpām neviens neesot atcēlis.

Intas Puigas uzņēmums ir vēl mazāks - sezonā nodarbināti vien divi darbinieki. Uzņēmums izdzīvo ar kūciņu un smalkmaizīšu cepšanu un ēdiena piegādi mājās, tostarp: senioriem, kas nevēlas apmeklēt veikalus vai grib nosvinēt dzimšanas dienu ģimenes lokā. Viņa pauž, ka šobrīd piegādājot visi ēdināšanas uzņēmumi un ka ir izveidojusies konkurence.

Inta dīkstāvi neplāno, lai arī konkurence pirktspējai ir saasinājusies. Viņa domā pieteikties arī kādiem no veselības atbalsta instrumentiem, taču uzskata, ka tas viss ir “baltiem diegiem šūts”.

Lai arī konkurence šobrīd jau tā nelielajai pirktspējai ir saasinājusies, Inta dīkstāvi neplāno. Citādu lēmumu ir pieņēmusi viena no jaunākajām kafejnīcam Ventspils pusē. Pasiekstes dzirnavu krogs atvērās vien vasarā, taču jau šajā pirmdienā pieņēma lēmumu slēgties. Kroga īpašniece pauž: “Mēs slēdzamies ciet, jo ar jaunajiem grozījumiem mums nav vairs rentabli strādāt. Tas neatmaksājas!”

Lai arī krogs mēģināja arī strādāt jauno ierobežojumu laikā, izdevumi pārsniedz ienākumus, tādēļ pieņemts lēmums nestrādāt. Uzņēmums pieteicies dīkstāves pabalstam.

Viens pēc otra atskanējuši zvani viesnīcniekiem par rezervāciju atcelšanu Ziemassvētku un Jaungada svinībām Ventspilī, uzņēmumi atteikuši banketu rīkošanu, ventspilnieki izmanto produktu piegādes un taupa - neizvēloties kafejnīcas, lai arī cenas par ēdienu līdzņemšanai šobrīd Ventspilī noslīdējušas neierasti zemas.