Ēdinātāju āra terases būs pieejamas apmeklētājiem

Šodien Saeimā tika pieņemts negaidīts lēmums par klātienes darba atsākšanu āra terasēs no 7. maija. Tiesa gan - ne visi ēdinātāji būs gatavi vērt vaļā āra terases uzreiz, jo valdības pozīcija iesākumā bija negatīva šajā jautājumā.

Ēdināšanas uzņēmumi tagad straujā tempā gatavojas un domā, kā varētu atsākt strādāt šajā situācijā, lai nodrošinātu visas epidemioloģiskās prasības. Apmeklētājiem būs ļoti liela atbildība saistībā ar āra terašu apmeklēšanu, jo pie viena galda varēs būt vien divas mājsaimniecības.

Ēdināšanas uzņēmuma “Kantīne B” īpašniece Iveta Boša saka: “Tas ir uz pašu apmeklētāju sirdsapziņas. Domāju, ka tas nav normāli - iet klientam pie galda parakstīt anketas. Man liekas, ka tas laiks ir beidzies. Paši esam apzinīgi. Tādiem ir jābūt, lai mēs varētu strādāt, jo tikpat ātri mūs var arī aizslēgt.”

Savukārt, kā atzīst restorāna “Beer House” vadītājs Gints Andrianovs, tad noskaņojums paliek labāks, redzot, ka terases tomēr varēt atvērt ātrāk nekā pirms 11. maija. Restorānā ir gatavi atkal uzņemt apmeklētājus.

“Liels darbs būs viesmīļiem. Jāatgādina vēlreiz. Ja būs lielākas kompānijas, tad jāsadala. Visi galdi, protams, būs divu metru attālumā. Ja vajadzēs, tad prasīsim arī pases, vai tiešām cilvēki ir no divām mājsaimniecībām,” saka Gints Andrianovs.

Kā atzīst Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijā, lai gan lēmums ir pieņemts, tāpat ir daudz neskaidrību. Ja priekšlikumā Ministru kabinetā par terašu atvēršanu kumulatīvais rādītājs bija noteikts 320 saslimušie, tad Saeimas pieņemtajā lēmumā konkrēta skaitļa nav, viss esot atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas.

Santa Graikste, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas pārstāve, saka: “Mēs ļoti ceram, ka tas tā nenotiks. Kaut gan zinot, kā tas ir gājis un kādus argumentus meklējuši, kā ir centušies gan atsevišķi ministri, gan arī koordinācijas centra ekspertu grupa, tad lēmums ir, bet šobrīd ļoti trausls.“

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija kopā ar partneriem izstrādās sadarbības memorandu, kurā aicinās apmeklētājiem būt atbildīgiem un saprotošiem saistībā ar jaunajiem noteikumiem. Svarīga šajā procesā būs savstarpējā komunikācija, kas citu starpā asociācijai ar Ministru kabinetu izdevās ne līdz galam.

Santa Graikste: “Pasākumi, ko virzījām Operatīvajā vadības grupā (OVG) un Ministru kabinetā (MK), pirms tam bija saskaņoti Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) un Veselības ministrijā (VM). Tikai nez kāpēc, kad nonāca OVG un MK, VM un SPKC apgalvoja ko pretēju. Ja iepriekš bija divi metri starp galdiņiem, tad tagad ir jābūt diviem metriem starp viesiem. Tas nozīmē, ka, iespējams, visas terases neatvērsies, izvērtējot savu rentabilitāti.”

Tiesa - premjers Krišjānis Kariņš paudis satraukumu, ka Saeima pieņem atšķirīgus lēmumus no valdības. Ja epidemioloģiskā situācija pasliktināsies, tad Ministru kabinets varēs pieņemt lēmumu uz nenoteiktu laiku apturēt šo pakalpojumu sniegšanu.


Foto: unsplash.com