eID karte no 1. maija būs obligāta

Gada sākumā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) nodaļās vērojama liela iedzīvotāju interese par iespēju noformēt dokumentus, bet garas rindas pagaidām neveidojas. Cilvēki aizvien vairāk dodas saņemt eID karti, jo likums nosaka, ka no 1. maija katram Latvijas iedzīvotājam, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu, eID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments. 

Pašlaik klientu interese par dokumentu noformēšanu ir vienlīdz aktīva gan Rīgā, gan PMLP reģionu nodaļās. Pārvaldē prognozē, ka, noslēdzoties skolēnu brīvlaikam, iedzīvotāju aktivitāte varētu nedaudz samazināties. PMLP pārstāve Madara Puķe: “Šobrīd lielajās nodaļās mēdz veidoties rindas, jo cilvēki nāk ļoti aktīvi, arī skolēnu brīvlaiks. Gada nogalē jūtam, ka ir daudz ārzemju latvieši ieradušies svinēt svētkus.” Jau kopš pērnā gada pavasara apmeklētājus nodaļās galvenokārt pieņem dzīvās rindas kārtībā, iepriekšējā pieraksta laiki ir būtiski samazināti. Iespējams, tāpēc vietām tie ātri aizpildās. Taču, lai iedzīvotājiem būtu ērtāk, rindā pēc pakalpojuma iespējams iestāties attālināti. 

Likums paredz, ka no 1. maija ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kurš sasniedz 15 gadu vecumu, kā personu apliecinošs dokuments obligāta būs eID karte. VARAM skaidro, tas vajadzīgs lai iedzīvotājiem būtu pieejami droši identifikācijas līdzekļi ērtai pakalpojumu saņemšanai digitālajā vidē. “Pieslēgties elektroniskajai adresei, gan dzīves vietas deklarēšana, gan pieslēgties VID EDS sistēmai, elektroniski parakstīt dokumentus papildus labums. Sākot no 1. februāra, arī privātie pakalojumu sniedzējiem varēs piekļūt ar šim kartiņām, piemēram, internetbankām,” norāda VARAM pārstāvis Uģis Bisenieks.

Vienlaikus gan jāmin, ka noteiktas vairākas sabiedrības grupas, kuras eID karti varēs noformēt ilgāk. Puķe: “Pagarināts termiņš pensionāriem, kuriem eID karte obligāta no 2030. gada, ārvalstīs dzīvojošie latvieši, kuriem tā būs obligāti no 2025. gada.” 

PMLP ReTV norāda, ka daudziem cilvēkiem arī pase aizvien ir nozīmīgs dokuments. Pase turpmāk būs nepieciešama, lai ceļotu uz valstīm ārpus Eiropas Savienības, tai skaitā uz Lielbritāniju. “Ja cilvēks nāk noformēt pasi, kurai ir beidzies derīguma termiņš, likums paredz, ka viņam obligāti tiks noformēta arī eID karte.”

Pagaidām nav paredzēts sodīt cilvēkus, kuri līdz 1. maijam nebūs saņēmuši eID karti un viņiem būs tikai pase. Taču svarīgi atcerēties, ka administratīvo sodu var piemērot, ja cilvēkam nav neviena personu apliecinoša dokumenta. Pārvaldē vēl norāda, ka pašlaik tiek meklēti droši risinājumi, kā jau izgatavotos dokumentus iedzīvotājājiem nosūtīt pa pastu. 

Pārvaldē paredz, ka nodaļās rindas atkal varētu pagarināties pavasarī, kad tuvosies aktīvā ceļošanas sezona. Daudzās ģimenēs dokumentus vajadzēs bērniem, jo jāatceras: lai ceļotu kaut vai uz kaimiņvalstīm, personu apliecinošs dokuments ir nepieciešams arī zīdainim.