Eiropa atsakās no plastmasas

Plastmasas šķīvīši, vates kociņi, salmiņi, balonu kātiņi, plastmasa galda piederumi, putuplasta pārtikas un dzēriena iepakojumi ir izstrādājumi, kuriem šobrīd jau esot pieejami dažādi alternatīvi risinājumi. Tāpēc, lai samazinātu to apriti un daudzumu, kas vēlāk nonāk atkritumos, Eiropas savienība nolēmusi šos izstrādājumus aizliegt. Šai regulai pievienojusies arī Latvija. Pagaidām aizliegtas nav tikai plastmasas glāzes.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) Vides departamenta direktore Rudīte Vesere stāsta: “Visi, kas saka, ka glāzes ir no papīra, tāpat nav. Tur ir plastmasa iekšā, lai dzērienu noturētu iekšā.”

Pārmaiņām gatavi esot arī iepakojumu piegādātāji. Alternatīvie risinājumi un to ražotāji apzināti jau laikus, taču, visai Eiropai strauji atsakoties no plastmasas izstrādājumiem, rodas jautājums, vai pietiks papīra alternatīvo izstrādājumu ražošanai.

SIA “Multipack” pārstāvis Edgars Marinecs pauž: “Jau šodien svaigas ziņas, ka trūkst papīra. Tā ir alternatīva, kā liela daļa iepakojuma iet, un tas ir moderni. Nepadomā, kā mēs to saražosim un kā mēs to izdarīsim. Jā, ir tādas ziņas, ka pietrūkst papīra. ”

Tikmēr ēdināšanas uzņēmumā “Kantīne B” Valmierā norāda, ka pārmaiņām gatavojamies laikus. Taču jau nācies saskarties ar alternatīvo iepakojumu trūkumu tirgū.

Iveta Boša, SIA “Kantīne B” vadītāja: “Visvairāk trūkst silto trauku, kuros silto ēdienu... Zupas trauki pieprasīti, tie trūkst, pārējie daudz maz ir.”

Iveta Boša arī uzsver, ka alternatīvie izstrādājumi ir arī krietni dārgāki nekā ierastie. Piemēram, plastmasas dakšiņa maksā aptuveni 1 centu, savukārt koka dakšiņa izmaksās vismaz 4 centus.

Tikmēr ministrijas pārstāve uzsver, ka attiecībā uz pārtikas līdzņemamiem traukiem šobrīd jāatsakās no putuplasta iepakojuma, taču apritē aizvien paliks arī dažādas plastmasas kārbiņas. Ēdināšanas uzņēmumu pienākums būšot pircējiem piedāvāt arī dažādus alternatīvos iepakojums - ar mērķi samazināt plastmasas apriti.

Rudīte Vesere: “Pandēmija nebūs mūžīga. Mums jau ir iestrādnes, kā šo iepakojumu aizstāt, un, ja brīvāks režīms, ja kafejnīcas varēs apmeklēt, tad tādus traukus nemaz nevajadzēs izmantot. Tad varēs ņemt vairākreizlietojamos traukus, vai savus traukus, kur ievietot ēdienu.”

Iepakojuma vairumtirgotāji norāda, ka plastmasas iepakojums ēdiena līdzņemšanai aizvien būs pieprasītākais, jo tas nodrošina hermētismu, kā arī higiēnu. Tai pat laikā dažādas plastmasas kastītes ir arī iespējams nodot otrreizējai pārstrādei. 



Foto: unsplash.com