Eiropas eksāmens kļūst par tradīciju. Piedalīties var ikviens

Tikko aizvadīta Eiropas diena. Vai zinājāt, ka jau vairākus gadus, to atzīmējot, iedzīvotāji var pārbaudīt savas zināšanas un piederību Eiropas Savienībai, piedaloties “Eiropas eksāmenā”? Šogad tas norisinājās no 7. līdz 9. maijam un savas zināšanas par Eiropas Savienību  pārbaudīja  rekordliels dalībnieku skaits. “Eiropas eksāmenā” Latvijā piedalījās 55 169 cilvēki - gan skolēni, gan pieaugušie -  par 13 000 iedzīvotājiem vairāk nekā pērn.

Tā kā “Eiropas eksāmens” ir pieejams elektroniskā formā, iedzīvotāji to pildījuši gan individuāli mājās, gan, piemēram darbā, aicinot sacensties arī kolēģus.Arī jaunākie dalībnieki uz jautājumiem atbildējuši skolas solā kopā ar klasesbiedriem vai mājās.

 Eiropas eksāmena vadītāja Liene Valdmane atdzīst, bija negaidīti, ka pēc pirmās dienas īpaši skolas vecuma eksāmena dalībnieki tikai turpināja sarosīties:

“Pirmajā dienā, kad mēs sākām Eiropas eksāmenu, likās, nu jau visas skolas būs nokārtojušas, un kas tad nu vispār tālāk? Un tad sākās tāds sniega bumbas efekts, par kuru es no sirds varu teikt, mēs paši bijām pārsteigti, jo skolēni, acīmredzot, tiešām paši ir sākuši kārtot,  redzam daudzus skolēnus no skolām, kur ir redzams, ka ne skola, ne klase nav kārtojusi, bet, acīmredzot, draugi, vai kāda reklāma ir nostrādājusi. Tā kā mēs šogad sajūtam  pārliecību, ka Eiropas eksāmens ir kļuvis par tradīciju. ” 

“Eiropas eksāmena” jautājumi bija gan par pašu Eiropas Savienību un tās simboliku, gan arī par praktiskām tēmām, ar kurām iedzīvotāji saskaras ikdienā.

“Viens no jautājumiem, kas patīk pieaugušajiem, ir – atpazīt automašīnu numuru zīmēs lietotos valstu saīsinājumus. Jo bieži vien mēs uz ielas to redzam un domājam :“hei, no kuras valsts gan tie ir atbraukuši”. Tā kā tādas ļoti praktiskas tēmas, arī uz elektroierīcēm esošajiem marķējumiem – kas tad ir energoefektīvs? Tas pats par pārtiku, par markām, kuras šogad ir iznākušas Latvijas markas Eiropas kolekcijā. Ļoti dažādi jautājumi, kas pieaugušajam ir likuši padomāt, “hei, tā Eiropa tiešām ir mums visapkārt”. ”

Savukārt, mazākajiem eksāmena dalībniekiem jautājumi lika padomāt, piemēram, – cik zvaigžņu ir Eiropas Savienības karogā, vai kā videi draudzīgāk nokļūt līdz skolai.

“Eiropas eksāmena” vadītāja stāsta, ka šis eksāmens ir veids, kā ikviens Eiropas Savienības iedzīvotājs ik gadu pavisam vienkārši var pārbaudīt zināšanas, vienlaicīgi veicinot arī piederības sajūtu Eiropai.

“Tā taču ir, ka mēs visi dzīvojam te, piedrība ir ļoti, ļoti būtiska, jo, ja mēs nejūtamies piedrīgi, mēs negribam līdzveidot. Bet kā Latviju, tā Eiropas Savienību patiesībā mēs līdzveidojam par vietu, kurā ir labi dzīvot. Tā ir mūsu atbildība, un tā sākas ar šo sajūtu, ka “jā, es piederu šajai vietai”. ”

Katrā dalībnieku grupā trīsdesmit ātrākie un zinošākie dalībnieki saņems diplomu, bet visi maksimālo punktu skaita ieguvēji piedalīsies arī balvu izlozē. Aktīvākās skolas un klases saņems balvas, bet “aktīvākās valsts vai pašvaldības iestādes, uzņēmumi, nevalstiskās organizācijas” titula ieguvējiem būs iespēja izvēlēties, kādam viņu izvēlētajam mērķim tiks veikts ziedojums aktīvā kolektīva vārdā.