Ekspedīcijā meklē nepienācīgi apglabātus kritušos karavīrus

Kritušo karavīru meklēšanas vienība “Leģenda” rīkoja starptautisku ekspedīciju, kuras laikā Kurzemē tika meklēti Otrā pasaules kara nepienācīgi apglabātie kritušie karavīri. Atrasti arī bunkuri un padomju armijas lidmašīnas atliekas. Ekspedīcijas rīkotāji atzīst – ne viss izdevās, kā cerēts, dažās vietās ar meklējumiem vēl būs jāatgriežas.

Informācija par to, ka no Zaņas pagastā esošā Lielā sila padomju armijas karavīru mirstīgās atliekas ir jau pārapbedītas Ezeres brāļu kapos, atrodamas 1948. gadā rakstītā izpildkomitejas ziņojumā. Tieši no šīs vietas – 384 cilvēki. Tomēr kritušo karavīru meklēšanas vienībai “Leģenda” te pavērās pavisam cita aina. Vairāk nekā metra dziļumā atrastas daudzu krustu šķērsu samestu padomju karavīru mirstīgās atliekas.

“Sarkanā armija bija viena liela problēma, viņi glabāja savus karavīrs vairākos slāņos, viena liela bedre un divi, trīs slāņi. Kad iznāca pavēle 47. gadā, lai pārnestu mazos apbedījumus lielajos karavīru apbedījumos, tad vietējās pašvaldības organizēja vietējos iedzīvotājus, viņi veica šo ekshumāciju, bet jūs varat iedomāties, kāda putra tur bija, rupji runājot. Pirmo slāni bija noņēmuši, otrai trešais slānis paliek, bet papīros bija ierakstīts – pārapbedīts,” saka Viktors Duks, meklēšanas vienības “Leģenda” biedrs.

Kritušo karavīru meklēšanas vienība “Leģenda” ik gadu rīko apjomīgākas meklēšanas ekspedīcijas, kad atbrauc biedrības biedri arī no ārzemēm. Pandēmijas dēļ pērn tāda nenotika, šogad te sabraukuši cilvēki ar derīgiem Covid-19 sertifikātiem. Ekspedīcija notika piecas dienas. Pirmajā pēc aculiecinieku stāstītā Saldus novada Remtes pagasta Doktorātā un Kaulačos tika meklēti Otrā pasaules karā kritušie vācu karavīri. Tos tomēr neizdevās atrast. “Šī pieredze pa 20 gadiem rāda to, ka tomēr pirmatnējā informācija nāk no cilvēkiem, pēc tam izziņas informācija, kas ir arhīva materiāls, kaut kādā veidā mēs varam paskatīties, kas tur īsti noticies ir. Šodien mums bija neveiksmīgi, bet mēs atkārtosim, jā, tas ir sāpīgi, bet tā viņš ir, tā viņš ir,” saka Tālis Ešmits, meklēšanas vienības “Leģenda” vadītājs, Brāļu kapu komitejas biedrs.

Nīcas pagastā jau bija ziņas par kara laikā notriektu padomju armijas lidmašīnu. Ekspedīcijas laikā četru metru dziļumā tika atrasti dažādi lidmašīnas mehānismi un atliekas. Šobrīd neesot ziņas par ekipāžas likteni. Šie meklējumi notika Latvijas Kara muzeja uzraudzībā, atrastais nonāks muzeja krājumā. “Šādas vietas jau ir sāktas pētīt ātri pēc kara, tajā periodā tas bija metāls, kuru ņēma ārā arī no turienes, pēc tam veda uz pārkausēšanas vietām. Protams, arī kara kritušo meklēšana. Vairākos etapos konstatējām, ka darbi ir notikuši, ļoti haotiski, līdz galam neizdarot, neizvērtējot situāciju, atstājot salīdzinoši svarīgas vēstures sastāvdaļas izrakuma vietā,” pauž Roberts Sipenieks, Latvijas Kara muzeja filiāles vadītājs.

Ekspedīcijas laikā atrasti vairāki bunkuri, arī darbs sapieriem. Biedrības vadītājs Tālis Ešmits atzīst, ka kari, kas Latvijai vēlušies pāri, tās zemē mežos, tīrumos, grāvmalēs, arī pilsētās slēpj vēl daudz nepienācīgi apglabātu karavīru.