Eksperti komentē, kādas sekas var radīt LVM publiskotie dati

Turpinot skandalozo stāstu par Valsts Zemes dienesta datiem, kurus Latvijas valsts meži publicēja internetā, ReTV apkopoja ekspertu viedokļus. Vai šāda veida informācija atklājama plašākai sabiedrībai un kādu kaitējumu tā var radīt nonākot nevēlamu personu rokās.

Arī eksperti norāda - šādas atklātas informācijas publiskošana ir kaitējums valsts drošībai. Valsts Zemes dienesta rīcībā ir aktuālākie topogrāfiskie dati par jebkuru valsts zemes vietu, par noteiktu samaksu tos iespējams aplūkot katram. Taču ir jāvērtē - ko drīkst un ko nedrīkst publiskot. Atvērto tehnoloģiju asociācijas biedre Una Krutova ReTV ziņām norāda un problēmas būtību

Militārais blogeris Mārtiņš Vērdiņš ReTV ziņām norāda - mūsdienu pasaulē jebkurš ienaidnieks, kurš vēlēsies sensitīvu informāciju iegūt, atradīs ceļus kā pie tās nonākt, tomēr nav arī jāpalīdz viņam.

Valsts zemes dienesta kadastra karte, kurā redzamas jebkurai ēkai, arī Rīgas pilij, lidostai vai citiem objektiem, pienākošās apakšzemes komunikācijas, Latvijas Valsts mežu lietotnē bija aplūkojama gandrīz mēnesi. Par to kāds kaitējums nodarīts valstij un vai potenciālie ienaidnieki ir izmantojuši šādu informāciju, tiek skaidrots. Tomēr šāda informācija jebkurai valstij ir būtiska, kurai nebūtu jānonāk citu rokās.

Latvijas valsts meži pēc ReTV Ziņu dienesta vakardienas reportāžas šodien nāca klajā ar skaidrojumu, kurā norāda, ka uzņēmuma karšu serveros publicēti tikai publiski pieejami dati un ka sensitīvie dati izņemti jau pirms divām nedēļām. Tas neatbilst patiesībai, uz ko norāda arī uzņēmuma pārstāvja sacītais ReTV ziņām pirms dažām dienām, 4.septembrī.

Un vēl kas vēl interesanti - jau rīt sasaukta tikšanās sēde Valsts zemes dienestam un Latvijas valsts mežiem, lai steigā risinātu problēmu. Tikmēr, joprojām Zemes dienests piedāvā par nebūtisku cenu iegādāties šādus datus, kuros ir informācija, kuru izņemt aicina gan drošības dienesti, gan atbildīgās ministrijas. Kā uzskata eksperte Una Krutova, šeit veidojas pretruna. Vai tiešām samaksa par datiem ir veids, kā mainās valstiski nozīmīgu datu īpašības.

Eksperti ir vienisprāt, ka nav jēgas slēpt informāciju par to, kādas komunikācijas ir pieejamas virszemē, jo to ikviens var redzēt dabā. Savukārt informācijai par to, kas atrodas apakšzemes līmenī vajadzētu būt pieejamai nozaru profesionāļiem.

Skandāls, kas šobrīd izveidojies Latvijas valsts mežiem publicējot valsts drošību apdraudošus datus, pierāda, ka šobrīd šajā nozarē valda pamatīgs haoss un, lai šādas situācijas neatkārtotos, atbildīgajām iestādēm jāsteidz sakārtot savu saimniecību.