Eksperti nav pārliecināti par nulles promiļu slieksni

Samazināt pieļaujamo alkohola normu transportlīdzekļu vadīšanai līdz nulles promilēm - tādu ceļu jau iet vairākas Eiropas valstis. Tagad ir aicinājums ko līdzīgu pieņemt arī Latvijā. Drošas braukšanas eksperti nav kategoriski pret šo ideju, bet tomēr uzskata – tik stingrus mērus nevajadzētu pieņemt.

Drošas braukšanas eksperts Normunds Lagzdiņš: “Nebūtu slikti, ja to visu varētu tā vienkārši īstenot, tomēr man personīgais viedoklis - kaut kādai tolerancei jābūt, nevar būt tikai balts un melns, jo dabā arī vairāki autoraidījumi ir parādījuši, ka, padzerot veselības dzērienu vai kvasu vai bezalkoholisko alu, tad ar alko testeri tas var tikt identificēts.”

Lai izskaustu dzērājšoferu īpatsvara palielināšanos, ir jāmeklē citi veidi, kā ar to cīnīties. Promiļu sliekšņa samazinājums nebūt nav risinājums - saka nozares pārzinātāji.

Normunds Lagzdiņš: “Kāda atšķirība, vai dzērājšoferis ir iedzēris alkoholu. Un dzērājšoferi nekad nebūs zem 0,5 vai 0,3. Tos, kurus parasti ņem ciet, ir virs viens vai vairāk, ar ko mēs cīnīsimies.”

Nebūtu prātīgi pieņemt šāda veida atbildīgus lēmumus pandēmijas laikā - ReTV Ziņām stāsta auto satiksmes eksperts Oskars Irbītis. Vairākās Eiropas valstīs pieļaujamā alkohola koncentrācija asinīs ir zem pus promiles.

Auto satiksmes eksperts Oskars Irbītis saka: “Varētu samazināt promiļu skaitu uz 0,2. Lielai daļai sabiedrības liks uzmanīties, vairāk tiks izkausti 0,55 promiles, 0,6 promiles. Pie pusdienām aliņu izdzēruši, bet nebija notrāpījuši. To cilvēku skaits tiks izskausts.”

2019. gadā likumsargi pieķēra vairāk nekā trīsarpus tūkstošus dzērājšoferu. Pagājušajā gadā Valsts policija (VP) piefiksēja teju trīs tūkstošus autovadītāju tautā saucamajā kunga prātā, no kuriem lielākajai daļai bija vairāk nekā pusotra promile.

VP Satiksmes uzraudzības un koordinācijas biroja priekšnieks Juris Jančevskis skaidro: “Te ir jāveido diskusija starp visām iesaistītajām pusēm, jo pie mazajām problēmām varētu būt strīds, jo, kā zinām, promiles var būt no medikamentiem, ēdienu lietošanas.”

Mājsēdes laikā VP apturēja daudzus autovadītājus alkohola reibumā. Diemžēl nemazinās arī avāriju skaits, kur vainojami ir dzērājšoferi. Sodi par sēšanos pie stūres alkohola reibumā ir bargi,

Juris Jančevskis: “Atbildība par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā ir atkarībā no promiļu daudzuma no 210 eiro, kas ir minimālais naudas sods, un 6 mēneši [nost tiesības] maksimālais – 2 tūkstoši eiro un 5 gadi nost tiesības.”

Pieļaujamais alkohola līmenis asinīs autovadītājiem ar stāžu zem diviem gadiem ir 0,2 promiles, savukārt 0,5 promile atļautas transportlīdzekļu vadītājiem, kuriem stāžs ir lielāks par diviem gadiem.



Foto: pixabay.com