Eksperts: Krievijai izsludinot mobilizāciju, ukraiņiem kaujas laukā vajadzētu izmantot laiku

Krievijai izsludinot vispārēju mobilizāciju, ukraiņiem kaujas laukā vajadzētu izmantot laiku, kamēr krievi formētu jaunas vienības, norādīja Nacionālo bruņoto spēku kapteinis Jānis Slaidiņš.

Viņš uzskata, ka Krievijas uzbrukums Ukrainai ir "iestrēdzis", krieviem atkāpšanas ceļa nav. Patlaban Krievijas propaganda izplata vēstījumu, ka karš Ukrainā ir cīņa pret NATO. "Acīmredzot krievi cer, ka šādā potenciālā mobilizācijā būs pietiekami liela atsaucība. Viss iet uz to, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins varētu oficiāli pieteikt karu Ukrainai, un šāds scenārijs ir ļoti ticams," piebilda Slaidiņš.

Viņš pauda, ka krievi Ukrainas dienvidos veido nocietinātas pozīcijas ar tām sekojošām fortifikācijas būvēm. Saņemot papildinājumu no mobilizācijas un pielāgojoties situācijai, krievi laika gaitā var pastiprināt uzbrukuma darbības, prognozēja Slaidiņš.

Lai arī savulaik obligātajā dienestā dienējošie Krievijas karavīri automātiski ir rezervisti, Slaidiņš aicināja ņemt vērā, ka var tikai iedomāties, kāda būtu šo mobilizējamo kaujas kvalitāte. Tāpat nav noliedzamas Krievijas armijas lielās problēmas ar kaujas tehniku Ukrainā, turklāt - atbilstoši pēdējai informācijai - Krievijas armija no noliktavām ņemot pat 50., 60.gados ražotas ieroču sistēmas.

Slaidiņš aicināja ņemt vērā, ka, Krievijā izsludinot mobilizāciju, būs vajadzīgs laiks vienību formēšanai un nosūtīšanai uz fronti. Šī laika izmantošana ukraiņiem būtu laba iespēja, lai pārņemtu plašāku iniciatīvu, jo, kā zināms, "aizsargāt ir vieglāk nekā uzbrukt". Ukrainai vajadzētu izmantot šo situāciju, lai arī Krievija patlaban gūst nelielus taktiskos panākumus valsts dienvidos, skaidroja eksperts.

Viņš arī slavēja rietumvalstu smagā bruņojuma piegādes, taču, lai krievus izsistu no savām pozīcijām, ukraiņiem ir nepieciešams arī gaisa atbalsts. Noslēgumā eksperts norādīja, ka acīmredzami ir tas, ka tuvākajā laikā šis karš nebeigsies.

Jau ziņots, ka Putins varētu oficiāli pieteikt karu Ukrainai jau 9.maijā, kas ļautu valstī izsludināt rezervistu vispārējo mobilizāciju, uzskata ASV un citu rietumvalstu amatpersonas. Putins varētu izmantot 9. maija simbolisko nozīmi un propagandas vērtību, lai paziņotu par militāriem sasniegumiem Ukrainā vai būtisku karadarbības eskalāciju, vai abiem, uzskata Rietumu amatpersonas.

Līdz šim Putins 24. februārī sākto pilna mēroga karu dēvē par "īpašo militāro operāciju", valstī faktiski aizliedzot attiecībā uz notikumiem Ukrainā lietot vārdus "karš" vai "iebrukums".

Līdz ar oficiālu kara pieteikšanu atbalsts iebrukumam Krievijas sabiedrībā varētu vairoties, pieļauj telekanāls CNN. Atbilstoši Krievijas likumiem Putins tad varēs veikt vispārējo mobilizāciju, nodrošinot jaunus karavīrus karam, kur to trūkumu Krievija izjūt arvien asāk.

Karā ar Ukrainu krituši vismaz 10 000 Krievijas karavīru, uzskata Rietumu amatpersonas. Atbilstoši Ukrainas aplēsēm šīs skaitlis pārsniedzis 24 000.


Foto: Freepik