Energoresursu izmaksas apdraud uzņēmumus

Augstās energoresursu cenas šobrīd apdraud vairāku Latvijas uzņēmumu attīstību un konkurētspēju, ziņo Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera. Bažās par energoresursu pieejamību vidējā un ilgā termiņā, kā arī ģeopolitisko situāciju vairāki desmiti uzņēmumu noslēdza līgumus par augstu fiksēto summu, kas šobrīd jau kļuvusi krietni lielāka par tirgus cenu. Uzņēmumi pārmaksā, līdz ar to nevar novirzīt finansējumu citām attīstības iniciatīvām, tostarp darbinieku algām, kā arī nespēj konkurēt ar citu valstu uzņēmumiem, kuri par elektrību maksā daudz mazāk.

“Viens no indikatoriem ir tas, ko redzam pārtikas preču veikalos. Tas parāda to, ka, piemēram, lielāku ekonomiku ražojošie uzņēmumi spēj nodrošināt lētāku gala cenu, tieši tā precīzi tas atspoguļojas arī Latvijas ražotāju produkcijas cenās. Ja pat paši Latvijas patērētāji labāk izvēlas ievestu vai importētu preci, tad, protams, ka tas ir jau pirmais sliktais signāls tam, ka sevišķi eksporta tirgos mums pacīnīties būs vēl sarežģītāk,” saka Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris.

Lai arī šobrīd situācija ir stabilizējusies, uzņēmēji aicina valdību pēc iespējas drīzāk rast risinājumus energokrīzei, jo ilgtermiņā tā var apdraudēt arī vairāku uzņēmumu pastāvēšanu. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera jau vērsusies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā, Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijā, Ekonomikas ministrijā un Klimata un enerģētikas ministrijā. Diskusijas notiek, taču konkrētas atbildes par atbalsta mehānismiem no valdības puses neesot.


Foto: Freepik; ilustratīvs