Entuziasti Sabilē izveido mototrasi

Šobrīd saaktivizējušies motosporta entuziasti Talsu novadā, kas paši saviem spēkiem izveidojuši jaunu mototrasi Sabilē. Tajā aizvadīti tikai daži pirmie treniņi, bet trase jau izpelnījusies citu reģionu motobraucēju interesi.

Motociklu rūkoņa, benzīna smaka, putekļi pa gaisu un trase pilna ar rūcošiem močiem. Trasē dodas gan pieredzējuši, gan pavisam mazi braucēji, saviem spēkratiem zibenīgi traucoties pa trases kalniņiem. Trase darbu uzsākusi nesen, apvienojoties Sabiles motobraucējiem, kā paši saka – sametoties kopā un darot. “Oficiāla atvēršana nav nemaz bijusi, bet treniņus sākām braukt pagājušonedēļ. Trase jau te ir kādus trīs gadus. Bet nu nebija, kā lai pasaka, liela uzmanība vērsta uz tramplīniem, bija vienkārši uztaisīta konfigurācija, kur visi varēja riņķot. Tas arī bija viss. Tas normāliem motokrosistiem ir pārāk garlaicīgi, līdz ar to te neviens nebrauca,” stāsta motosporta entuziasts Edgars Freimanis.

Trase veidota ar skatu uz jaunāko paaudzi – gandrīz visiem braucējiem ir bērni, kas jau no mazotnes ierauti motokrosa pasaulē. Protams, trases izveides procesā nācās saskarties arī ar grūtībām. “Lielākās grūtības bija iegādāties zemi, jo visas šīs zemes apkārt ir jau zemniekiem, viņi jau tās pērk uz dzīvību un nāvi, viens otru gandrīz vai slepkavo. Edgars Freimanis atrada mums zemes īpašnieku, bija iespēja iegādāties. Mēs to uzreiz izdarījām. Nopirkām 1,7 hektāru lielu zemi šeit.”

Egdars Freimanis ar motokrosu nodarbojas jau 15 gadus. Arī Edgara tēvs ir liels motosporta entuziasts. Vecāki tepat Sabilē palīdzējuši dēlam veidot savu pirmo trasi, kas tajos laikos bija krietni grūtāk, kā mūsdienās. Edgars Freimanis: “Tas viss sākās šeit – pakalnā, kur uztaisījām trasi. Fāteris gāja, raka apļus. Tīri ar lāpstu, tajā laikā nebija naudas, tik daudz, kā tagad ir, varējām paņemt traktoru un izšķūrēt. Visu darīja ar lāpstu, ar cirvi un ar lāpstu, mēs te rakām un darījām, cik paši varējām izdarīt, tik arī bija.”

Svētdienas pusdienlaikā trasē ir rosība, tā ir pilna ar lieliem un maziem braucējiem. Pieripo arvien vairāk moču, ierodas arvien vairāk cilvēku, liekas, ka visiem ir, ar ko nodarboties.

Edgara dzīvesbiedrene Līga stāsta, ka moto mīlestība ir lipīga – lai arī pati nebrauc, blakus ir vienmēr. Līgai nu jau vairākus gadus ir jāatbalsta ne tikai Edgars, bet arī abu dēliņš Tomass. “Kad brauc Tomass, tad ir citādākas sajūtas. Tās ir divas dažādas mīlestības – starp vīrieti un sievieti, starp mammu un bērnu. Un tad, kad brauc bērns, tad liekas – tikai lūdzu, tikai ar galvu un tad.. Bet es viņam uzticos, tētis viņam ir blakus, Edžus viņam ir ļoti liels atbalsts trasē. Un viņš brauc no divu gadu vecuma.”

Braukt gribētāju netrūkst, motobraucēju komūna Talsu novadā turpina attīstīties un paplašināties, arvien vairāk savas moto gaitas uzsāk tieši jaunā paaudze.

Trase ir atvērta visiem, kas vēlas trenēties ar savu motociklu, iepriekš piesakoties pie Edgara, kurš rūpējas par drošību un kārtību trasē.