EP prasa atvieglot dalību vēlēšanās eiropiešiem, kas dzīvo citā dalībvalstī

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien atbalstīja priekšlikumus, kuru mērķis ir Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem, kuri dzīvo citā dalībvalstī, atvieglot iespēju balsot vai kandidēt Eiropas un pašvaldību vēlēšanās, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Latvijā Jānis Krastiņš.

Viņš norāda, ka EP pieņēma divus savstarpēji saskaņotus priekšlikumu kopumus par ES pilsoņu, kas dzīvo citā dalībvalstī, vēlēšanu tiesībām Eiropas un pašvaldību vēlēšanās.

EP pieprasa atcelt "atkāpes noteikumus", kas ļauj dalībvalstij ierobežot citu ES valstu pilsoņu vēlēšanu tiesības, ja tie veido vairāk nekā 20% no visiem tās teritorijā dzīvojošajiem ES pilsoņiem. Tāpat būtu jāatceļ arī dalībvalstu tiesības paredzēt augstākos amatus vietējās pašvaldībās saviem pilsoņiem, uzskata EP deputāti.

Tāpat EP deputāti pieprasa grozīt noteikumus, lai paredzētu vēlēšanu tiesību piešķiršanu, tiklīdz pilsonis reģistrētos kā citas ES dalībvalsts rezidents. 

Plānots, ka jaunreģistrētajiem rezidentam informāciju par vēlēšanu tiesībām un termiņiem būs jāsniedz tajā oficiālajā ES valodā, kuru viņi pārvalda. Tāpat jāparedz vienādus noteikumus visiem ES pilsoņiem, kuri vēlas kandidēt vēlēšanās, neatkarīgi no tā, vai tie ir attiecīgās valsts vai citas dalībvalsts pilsoņi.

EP arī aicina dalībvalstis atvieglot vēlēšanu tiesību izmantošanu neaizsargātām grupām, tostarp personām ar invaliditāti un garīgām slimībām. EP deputāti tāpat prasa nodrošināt alternatīvas fiziskiem vēlēšanu biļeteniem un balsošanai klātienē, piemēram, balsošanu pa pastu, iepriekšēju balsošanu, balsošanu ar pilnvarojumu un balsošanu tiešsaistē.

Pamatojoties uz 2017.gada datiem, ES pilsoņu, kas ir citas dalībvalsts pilsoņi, īpatsvars ES dalībvalstīs ir ļoti atšķirīgs. Luksemburga ar 40,4% ieņem pirmo vietu, savukārt Polija ar 0,09% ir pēdējā vietā. Savukārt Kiprā, Īrijā, Beļģijā, Austrijā un Maltā šis īpatsvars svārstās no 7 līdz 14%, bet Latvijā šis īpatsvars ir 0,33% jeb 5478 pilsoņi.


Foto: Freepik