Ērces jau modušās

Tīnūžnieki Mareks un Inese saviem četrkājainajiem draugiem pirmās ērces šajā sezonā pamanīja jau marta sākumā. 

“Mēs bijām, protams, par to pārsteigti. Steidzām iepirkt aizsardzības līdzekļus. Jo pagājušosezon mums bija rūgta pieredze ar šo, ka mēs nokavējām, neiegādājāmies laicīgi suņiem siksniņas. Vienam sunim mēs vienā reizē nolasījām 30 ērces,” saka Mareks Auziņš.

Speciālisti atzīst - ērču sezona Latvijā patiešām ir sākusies. Iedzīvotājiem ir jābūt vērīgiem, uzturoties dabā. Un jāievēro drošības pasākumi, lai ērces nepiesūktos. Jo īpaši ir jāizvairās no šādām teritorijām, kur ataugusi garāka zāle. Kā izrādās, šeit ērcēm patīk uzturēties visvairāk. 

Latvijas Universitātes kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis norāda, ka, šogad ziemai ieilgstot, ērces modušās vēlāk. “Katru reizi, kad temperatūras, teiksim, +5 grādi un augstāk, jāuzmanās. Jo tas ir tas slieksnis, kad viņas kļūst aktīvas. Lien pa zāli augšā un gaida upuri.”

Ērču aktivitāti pētnieks šogad neprognozē lielāku kā aizvadītajā gadā, bet uzmanību vērš uz ērču sugu, kas pēdējos gados īpaši savairojusies Latvijā.  

Voldemārs Spuņģis: “Jaunā ērce, kas pie mums ienākusi, tā ir ornamentētā pļavērce, viņa ļoti strauji Latvijā izplatās, un populācijas lielums ir ārkārtīgi liels vietām.”

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Antra Bormane skaidro: “Tā arī pieķeras suņiem un citiem mājdzīvniekiem. Un tāpēc arī īpaši svarīgi ne tikai sev pielāgot apģērbu, potīšu rajonu īpaši, bet arī mājdzīvniekus izķemmēt pēc tam, lai pasargātu. Vai arī pie pirmām slimību pazīmēm noteikti gan pašiem, gan arī mājdzīvniekiem griezties pie ārsta.”

Ērču monitoringu Latvijā veic SPKC, un šogad plānots to uzsākt aprīļa izskaņā. 

Šogad vēl nav reģistrēts ērču encefalīta vai Laima slimības saslimšanas gadījums, bet Infektologijas centrā veiktas jau pirmās ērču izmeklēšanas. Speciālisti atgādina - būtiskākais profilakses pasākums, lai sevi pasargātu no saslimšanas, ir vakcinācija. Latvijā ērču poti pilnā apmērā valsts apmaksā bērniem vecumā no viena gada līdz 18 gadiem, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, vai bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem.


Foto: unsplash.com