“Facebook” klejo populārākie vīrusi; iesaistītie netiek no tā vaļā

Cīņa ar dažādiem sociālo mediju vīrusiem nebeidzas! Viens no iemesliem – šādu platformu lietotāji pret acīm redzami nedrošiem ierakstiem izturas vieglprātīgi. Arī šobrīd “Facebook” klejo ieraksti ar solījumiem par finanšu brīvību un aicinājumiem uzzināt, kurš apmeklējis tavu profilu. Bet! Tas ir vīruss!

“Reinis Bērziņš sniedz finansiālu brīvību VISIEM latviešiem. Lūk, kā tas notiek!” – šāds ieraksts sociālajā medijā “Facebook” klejo jau mēnešiem. Tas ir vīruss, rakstā minētajam finansistam ar šo publikāciju nav nekādas saistības, taču viens ir skaidrs - viņam personīgi un arī kompānijai, kuru viņš pārstāv, tas ir apnicis. 

Reiņa Rērziņa rakstisks komentārs: “Ilgstoši darām visu, lai to novērstu. (..) Esam vērsušies gan informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas organizācijā (CERT), gan tiesībsargājošajās institūcijās. (..) Brīdinām par šo viltus ziņu, uzsverot, ka informācija ir nepatiesa un nav balstīta uz ALTUM vai manu viedokli.”

Par pēdējā laika pamanāmākajiem vīrusiem daži vietnes lietotāji saka – tas ir kaitinoši. Un ir arī daļa tādu, kuri izvēlas mazāk apmeklēt, piemēram, “Facebook”. Arī Elvi Skrastiņu, kurš pēta sociālos medijus, mēdz pievienot šādam ierakstam – “uzzini, kurš apmeklē tavu profilu”. “Jā, ļoti daudz, ļoti daudz. Man nedēļā nāk kādas trīs reizes. Es esmu palīdzējis arī cilvēkiem tikt no tā vaļā.”

Organizācijā “Drošs internets” Maija Katkovska skaidro – par tādiem ir zināms, visai līdzīgi aicinājumi un ziņojumi tīklošanās vietnē klejo jau trīs gadus. “Līdz galam vēl nav saprasts – vai tas parādās tādēļ, ka cilvēki nejauši ir uzspieduši uz kādas saites, uz konkrētā ieraksta uzspieduši, kas nozīmē, ka no viņa profila parādās tieši šāds.”

Šobrīd nevarot pateikt, vai tas ir robota veida uzbrukums, vai arī šo vīrusu izplata kāds cilvēks. Neatkarīgi no tā – šādi ieraksti un lietotāju pievienošana tiem ir nedroša. “Ir vairāki veidi, kā hakeri tiek pie pieejas datiem – pirmais veids, ka parādās interesanti raksti, vēstules no citiem draugiem, kas aicina apmeklēt kaut kādu vietni,” skaidro Elvis Skrastiņš, sociālo mediju pētnieks.

Eksperti saka, ka, ja šādi ieraksti parādās paša profilā, to nepieciešams dzēst un tūlītēji mainīt paroli. Ja pamana cita cilvēka ziņu lentē - persona jāinformē.  “Un obligāti viesiem. Tūlīt pat ieiet savos sociālo mediju kontos un ieslēgt divu faktoru autentifikāciju vai divu pakāpju verifikāciju, dažādi to sauc, kas nozīmē, ka jūsu konts tiks savilkts kopā ar jūsu mobilā tālruņa numuru,” saka Maija Katkovska.

“Vēl viens ieteikums - ieviest neatkārtotas paroles, nevis visos kontos vienu un to pašu. Ja hakerim ir šī parole un viņš izmanto tavu e-pastu, var piekļūt visam,” saka Elvis Skrastiņš.

Šādi ļaundari rīkojas, lai iegūtu piekļuvi citu cilvēku sociālo mediju profiliem un zogot datus. Jau sarežģītākās shēmās iespējams arī pelnīt naudu.

Tikmēr viens no šī brīža slavenākajiem personāžiem - Reinis Bērziņš - ReTV piebilst - tiem, kuri tiešām arī vaicā finanšu padomu, atsaucoties uz “Facebook” ierakstu, skaidro, ka tā ir viltus ziņa.


Foto: Freepik