Finanšu ministrija rosina nodokļu ieņēmumus pārdalīt par labu valstij

Iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir būtiskākais pašvaldību ieņēmums, un nodokļu pārdale, ko plāno Finanšu ministrija, būtiski samazina pašvaldību ieņēmumus. Ļoti iespējams, vietvaru budžetiem garām ies 91 miljons eiro, kas ir ļoti nozīmīga nauda. Pašvaldības saka - tādējādi jārēķinās, ka samazināsies pakalpojumu kvalitāte. Finanšu ministrijas piedāvājums pārdalīt iedzīvotāju ienākumu nodokli par labu valstij radījis sašutumu daudzās Latvijas pašvaldībās. 5% neizklausās daudz, bet kā tas var ietekmēt vietvaru turpmāko darbību, plānotos infrastruktūras projektus vai ikdienas pakalpojumus?

Gints Kaminskis, Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdis norāda: “Viena gada ietvaros šāds samazinājums nu manuprāt viņš nav samērīgs. Tāpat arī Eiropas savienības atlabšanas fonds, nebūs vēl pieejams no nākamā gada 1.janvāra, tajā skaitā patstāvīgo ieņēmumu samazinājumu grūti kompensēt ar īstermiņa finanšu resursiem, atsevišķu investīciju projektu realizēšanai. Tiek runāts par to, ka pašvaldībām ir jābūt pašpietiekamām, un tieši tāpēc, šīm nodoklim tomēr vajadzētu palikt pašvaldībās.”

Kaminskis uzsver, Pašvaldībām nauda ir vajadzīga funkciju izpildei, bet solītās kompensācijas no Eiropas fondu līdzekļiem būs noteiktiem mērķiem, tās nebūs izmantojamas pašvaldību uzdevumu veikšanai. Piemēram, Skrundas novada pašvaldības budžetā šo nodokļu pārdales rezultātā tie būs mīnus 90 tūkstoši eiro.

Loreta Robežniece, Skrundas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja (Latvijas Reģionu apvienība) stāsta: “Ja mēs šos piecus procentus paņemam nost, tad principā mēs runājam par 90 tūkstošiem apmēram, ar ko pašvaldībai būtu jārēķinās, ka šie tūkstoši nav. Vienkārši ir jāsaprot, ļoti iespējams, ka šie nepilnie simts tūkstoši - varbūt tā liekas neliela summa, bet teiksim, mums, kā Skrundas novadam tā ir pietiekoši liela summa, jo no nelielām summām, 12 tūkstoši, 16 tūkstoši, vēl nākamie trīsdesmit tūkstoši, viņi sastāda šo kopējo summu, par ko būs jādomā, kur mēs to varam dabūt, kā mēs varam tālāk ieguldīt, lai patiešām gan mūsu bērniem, gan mūsu skolotājiem, bērnu dārza pedagogiem būtu ko samaksāt.”

Smiltenes novadā ReTV Ziņām pauž cerību, ka budžeta samazinājuma dēļ nenāksies samazināt kādas atbalsta programmas novada iedzīvotājiem. Šeit samazinājums maciņā varētu būs ap 360 tūkstošiem

Turpretī Valmieras pašvaldībā ReTV ziņām saka - visiem kopīgi ir jārunā, un kompromisi esot atrodami. Ja valdība pieņems šo likumprojektu, konkrēti Valmieras pašvaldībai secen ies 800 000 tūkstoši eiro.

Jānis Baiks, Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs (Vienoti vidzemei) norāda: “Mediķi ir arī šeit Valmierā, un mēs gribam, lai arī līdz viņiem nonāk vajadzīgais finansējums, un tāpēc es šobrīd aicinātu tomēr, ka kopīgi būtu šie jautājumi jāpārrunā, un ir izskanējusi arī šī informācija, šobrīd būs pieejami pietiekami lieli Eiropas fondu finansējumi un tas nozīmē, ka kaut kādu pilsētu, pašvaldību budžetos, kur ir investīciju sadaļa, attiecīgi tā varētu būt no pašvaldības naudas nebūvējama, bet būvējama pa Eiropas naudu.”

Lai valsts budžets pildītos, kaut kam nauda ir jānoņem, atzīst daļa ReTV aptaujāto pašvaldību. Paredzams, ka sarunas starp pašvaldībām un valsti vēl turpināsies. Tomēr iedzīvotājiem jārēķinās, ka pašvaldībām būs mazāk naudas pakalpojumu nodrošināšanai, bet valsts pamatbudžets iegūs vairāk