Firma, kas ekspluatēja atkarībā esošus cilvēkus, turpina darbu filiālē Latgalē

Pirms nedēļas Valsts policija vēstīja par astoņu personu aizturēšanu saistībā ar iespējamu darba ekspluatāciju organizācijas "Neatkarība Balt" ierīkotajos trīs centros, kur narkotiku un alkohola atkarīgie tika iesaistīti smagos piespiedu darbos. Šobrīd izmeklēšana turpinās, bet interesants ir fakts, ka viena no trim filiālēm darbu turpina, īstenojot tos pašus principus, kas bija pirms tam.

Biedrības “Neatkarība Balt” filiāle Lauberē šobrīd ir slēgta. Vien pa logu var manīt uz pusdienu galda ēdienu, kas vārda tiešā nozīmē pūst. Bet, iespējams, šis ēdiens ir bijis vienīgais iztikas avots kaķiem, kas šajā slēgtajā telpā pavadījuši teju nedēļu un vien policijas pavadībā izlaisti. “No veterinārā dienesta bija cilvēks, kas šos kaķus noķēra un aizveda projām,” saka Andris Misters, Lauberes pagasta pārvaldnieks.

Pagasta pārvaldnieks ReTV skaidro - biedrība pirms pieciem gadiem telpas no pašvaldības nopirkusi izsolē un ikdienā komunikācija bijusi vien ar centra pārvaldnieku. Lai arī pagasta pārvaldes ēka atrodas vien pāris metru attālumā, pār notiekošo namā bija zināms noslēpumainības plīvurs - cilvēkus, kuri šeit ikdienā uzturējušies, pagastā nav manījuši, vien ik rītu garām braukuši autobusi, kas veduši strādniekus uz darbu.

Rindzelē ir vēl viena “Neatkarība Balt” filiāle. Iekšā teritorijā tikt nevar. Tā ir klusa. Vienīgais, ko ar dronu var redzēt, ir uzraksts “Rehabilitācijas centrs”. “Jā, es redzēju, viņi sēta staigā, vai ne. Redzēju, kad nāk autobuss iekšā, brauca uz darbu. Viņi nebija ne ieslodzīti, nekas, viņi brīvi staigāja brīvi, kur gribēja. Viņi negāja vien ārpus žoga,” par cilvēkiem saka rindzeles iedzīvotāja.

Arī Rindzelē teritorijā palikuši mājdzīvnieki. Šobrīd rūpi par vistām un cūkām uzņēmusies Tukuma dzīvnieku patversme. Tikmēr pavisam cita aina paveras Latgales pusē. “Neatkarība Balt” centrā Balvu novadā centrs darbojas, pašlaik tajā uzturas 45 iemītnieki. “Kā saka, neesam bezizmēra. Ir arī tie, kuri vēlas braukt, bet šobrīd esam pārpildīti,” saka Līna Tarasova, “Neatkarība Balt” Balvu centra atbildīgā.

Centrā šobrīd uzturoties arī daļa klientu no slēgtajām filiālēm. Komentējot situāciju ar aizdomām par piespiedu darbiem, Tarasova norāda, ka cilvēki šeit atrodas brīvprātīgi un pirms iestāšanās centrā paraksta līgumu. “Viņi saprot, ka ir kādi līdzekļi, ko nopelna ogas lasot, palīdzot kaimiņiem, vēl kādus darbus. Citi oficiālo iekārto, bet visi brīvprātīgi piekrīt naudu ziedot biedrībai, lai nodrošinātu viņu prasības.”

Policijā norāda, ka filiāle darbojas, jo šobrīd nav saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes. Turklāt visas aizdomās turētās personas joprojām atrodas apcietinājumā. Arī vietējie iedzīvotāji Latgalē par šī centra darbu vai nu runā ļoti labi, vai arī atsakās ko paust. Tikmēr Valsts policija šobrīd plašāku informāciju par procesu nekomentē, vien rakstiski norāda - lietā turpinās izmeklēšana. 


Plašāka reportāža ar personām, kuras tiek nodarbinātas centrā, ar centra vadību un vietējiem iedzīvotājiem jau šovakar ReTV Ziņās 19.00 un 21.00.


Foto: Valsts policija