Gada ģeovieta - Staldzenes stāvkrasts

No baltās sniega segas, sākoties atkusnim, šobrīd atvadās arī Kurzemes piekrastes kāpu josla. Jūras krasts atkūst arī Ventspils novada Staldzenē, kurš šogad nopelnījis Latvijas Gada ģeovietas nosaukumu. 

Biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks” ik gadu apkopo ģeologu un dabas pētnieku viedokļus, un šogad par īpaši apmeklējamu vietu eksperti atzinuši Staldzenes stāvkrastu, kas atrodas desmit minūšu braucienā no Ventspils. Staldzene izvēlēta ar lielu vienprātību ekspertu balsojumā starp vairāk kā desmit īpašām vietām Latvijā.

Dainis Ozols biedrības ''Ziemeļvidzemes ģeoparks'' pārstāvis saka: “''Ģeologu un ģeogrāfu vidū notika balsošana, bet šogad Staldzene diezgan pārliecinoši ieguva savu pirmo vietu!''

Šogad Gada ģeovieta atrodas Kurzemē, pirms gada tā bija iezīmēta Latgalē, vēl pirms tam - Vidzemes jūrmalā. Staldzenes stāvkrasts nav viens punkts, tas ir 6 kilometrus garš krasta posms, ko vietējie ļaudis novērtējuši kā īpašu un izmanto savām pastaigām. Krasta augstums sasniedz astoņus metrus, bet senāk tas bijis vēl augstāks, pat 12 metru!

Kristaps: “Es nezinu, vai šī pludmale ir pati brīnišķīgākā, bet no tuvākajam pieejamām pludmalēm Ventspilī šī ir labākā vieta, kur atbraukt!”

Simona: “Man jājūt tā vieta. Ja mani tā vieta neuzrunā enerģētiski, tad diemžēl tas nav mans. Varbūt citiem, jā, bet man - nē.”

Tā ir vieta, ko atdodam jūrai. Jāpiebilst, vismaz vienu metru ik gadu. Krasti ir pakļauti neizbēgamai erozijai. Jūrā ieskalo senos ceļus un ēkas. Tieši šim faktam ģeologi vēlas pievērt uzmanību, tāpēc uzteic šādas vietas labiekārtojumus, lai krastam būtu piekļuve. Dabas aizsardzības dienesti būvniecību dabas liegumos nepieļauj.

Šogad Ventspils komunālajiem dienestiem radusies neparasta ideja - tiks izbūvēta koka laipa pa izžuvušas un līdz šim aizaugušas upītes gultni. Šādu risinājumu atbalstījušas visas uzraudzības organizācijas.

Publisks pasākums, kas veltīts Latvijas 2021. gada ģeovietai, plānots septembra nogalē, kad pasaulē atzīmē ģeoloģiskā mantojuma dienu.