Gada vārds – okupeklis. Nevārds – sankcionēt

Jau 20 gadus Latvijā tiek noskaidrots gada vārds, nevārds, spārnotais teiciens un savārstījums. Zīmīgi, ka arī valodā pērn iezīmējās kara notikumi. Tikmēr valodas eksperti atzīst, ka latviešu valoda aizvien ir dzīva, jo tajā ienāk jaunas vēsmas un tā turpina augt. 

Žūrijas vērtējumā par 2022. gada vārdu izvēlēts “okupeklis”. Iesūtīti arī vairāki citi gada vārdi, piemēram, “atkrievošana”, “brīvkrāns” un “klupne” - tas apzīmējot nelielu mehānisku kļūdu informātikā. Žūrija uzsver, ka uzvarētāju noteikt šogad esot bijis vienkārši. Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas vadītājs Uģis Nastevičs saka: “Tā bija tautas balss. Žūrijai jāuzliek punkts uz i, lai to apstiptinātu ierastajā kārtībā.” 

Savukārt par gada nevārdu izvēlēts “sankcionēt”. Tā vietā žurija piedāvā lietot “sankcijām pakļauts”. Latvijas Rakstnieku savienības pārstāve Ieva Kolmane: “Nevis tāpēc, ka vārds slikts, bet tāpēc, ka lieto tā, ka cilvēkiem jauc galvu, jo “sankcionēt” un “sankcija” ir atļauja. Tagad mums iznāk, ka “sankcija” ir aizliegums.”

Par gada nevārda titulu finālā cīnījās arī “hospiss”, kas apzīmē paliatīvo aprūpi, tā pat “naratīvs”, ko izmanto stāsta vietā, kā arī “nekonkurētspēja”. Ļoti sīva cīņa šoreiz izvērtusies arī par pērnā gada spārnoto teicienu. Nastevičs: “Iekļuva finālā Ulda Pīlēna citāts: “Nevaru komentēt tāpēc, ka es nevaru komentēt.” Vairāki “Twitter” lietotāji bija norādījuši – “aprobežotībai nav robežu”. Zīmīgs bija Pabrika iedrošinājums: “Iedzersim kaļķi, nostiptināsim mugurkaulu un ticēsim savām spējām un savai valstij, nevis domāsim, ka visu mums kāds liek darīt.” Bet uzvarētājs kāda “Twitter” lietotāja iesūtītais: “Lai Krievijai būtu nākotne, to vajaga izPutināt.” Ar lielo P.”

Bet par pērnā gada savārstījumu kļuvis boksera Maira Brieža pirmsvēlēšanu laika aicinājums “Laiks piecelties un iztaisnot savas saliektās galvas.” 


Foto: Evija Trifanova/LETA