“Gada vecmāte 2022” no Kuldīgas

Kā jūtas, vai ir vajadzīgs kāds padoms – jauno māmiņu palātās vecākā vecmāte Inga Losāne maiņas laikā iegriežas ik pa brīdim. Šai reizē pie Agneses Lepertas no Saldus. Viņas dēliņš Gustavs ir piektais bērniņš ģimenē. Agnese saka – lai arī dzemdību pieredze ir liela, vecmātes atbalsts ir svarīgs.

Savukārt Annas Lorenas un Markusa ģimenē pirmais bērniņš – meitiņa Ennija. “Tad, kad vajadzēja palīdzību, varējām pajautāt, arī paši nāca un apjautājās, vai vajag kaut ko. Nebija tā, ka bijām atstāti vieni,” saka kuldīdzniece Anna Lorena Lange.

Latvijas Ārstu biedrības rīkotajā “Gada balvā medicīnā” Inga Losāne ieguvusi 2022. gada vecmātes titulu. Par to, ka savu profesiju viņa vēlas saistīt ar medicīnu, Inga sapratusi jau vidusskolā. Viņa ir kuldīdzniece, pēc mācībām te arī atgriezusies. Lai arī darbā dzemdību nodaļā aizvadīti jau 29 gadi, Inga neslēpj, ka piedzimšanas brīdis aizkustina joprojām. “Bieži mēs te apraudamies. Te ir tā mīlestība gaisā, nav nekā skaistāka pasaulē par brīdi, kad piedzimis bērniņš. Reizēm grūti caur sviedriem un asinīm. Bet tas rezultāts ir labs, un tad ir spārni dvēselei. Un tad atkal var iet un darīt.

Kuldīgas slimnīcā šogad līdz 3. aprīlim pasaulē nākuši jau 107 bērniņi. 41 no tiem – ģimenes dzemdībās. Lai arī ne visi ir Kuldīgas novada iedzīvotāji, jo te brauc topošās māmiņas arī no citiem novadiem, arī Liepājas, Ventspils un Rīgas, Kuldīgā priecājas par katru jaundzimušo, jo līdzīgi kā visā Latvijā, arī šai novadā mirstība pārsniedz dzimstību. Pašvaldībā atzīst, ka daudz tiek domāts par atbalstu ģimenēm ar bērniem, piemēram, ir piedzimšanas pabalsts, tiek atbalstīts arī aukles pakalpojums, nav garu rindu uz vietu bērnudārzā, ir arī brīvpusdienas no piecu gadu vecuma līdz pat vidusskolai. Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska: “Neskatoties uz tiešām lielām izmaksu pieaugumiem arī jaunajā budžetā, mēs no šīs ieceres neesam atkāpušies un arī turpināsim nodrošināt brīvpusdienas.  Daudz atbalstām arī šīs Goda ģimenes ar dažādām atlaidēm.”

Pērn Kuldīgas slimnīcā dzimuši 520, bet vēl gadu iepriekš 565 bērni. Par savu balvu Inga Losāne saka – tas ir kolektīvs nopelns, jo viņai ir vislabākā komanda. “Tas vienkārši ir sirdsdarbs, un jāmīl tas, ko tu dari. Jo nekas jau bez mīlestības svarīgāks nav pasaulē.”