Gaidāmie svētki kuplina amatiermākslas kolektīvu dalībnieku rindas

2023. gadā Dziesmu svētku tradīcijai svinēsim 150 gadskārtu. Jau šobrīd zināms, ka Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki notiks no 30. jūnija līdz 9. jūlijam Rīgā. Tajos piedalīsies līdz 40 000 dalībnieku. Kā norāda kultūras nozarē, gaidāmie svētki būtiski kuplinājuši arī amatiermākslas kolektīvu dalībnieku rindas, kā vienu no iemesliem minot problēmas ar svētku biļešu iegādi. 

Raibs un intensīvs – tā jau gandrīz aizgājušo 2022. gadu raksturo Ogres novada Kultūras centra direktore Elīna Aupe. Iesācies vēl kovida pandēmijas ierobežojumu zīmē, bet šobrīd jau ar ikdienas rosību. Lai ar pēc diviem pandēmijas gadiem bažas raisīja, vai iedzīvotāji turpinās apmeklēt pasākumus, Elīna Aupe norāda – situācIja ir stabilizējusies. “Decembrī esam ļoti pietuvojušies tam, cik intensīvi strādājām 19. gadā, tieši pirms sākās aizliegumu vilnis.”

2023. gads kultūras nozarē iezīmēsies Dziesmu un deju svētku zīmē. Par to liecinot arī jau šobrīd pieaugošais dalībnieku skaits amatiermākslas kolektīvos. Pēc šībrīža aplēsēm, Ogres novadu svētkos pārstāvēs 70 kolektīvi ar teju 1800 dalībniekiem. Un lielākais dalībnieku skaita pieaugums vērojams tieši koru rindās. Ogres novada Kultūras centra pārstāve Elīna Klāsone: “Dejotājiem, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, plus mīnus ir tāpat. Bet šajā Dziesmu svētku gadā tieši koriem ir audzis dalībnieku skaits.” 

To apliecina arī jauktā kora “Grīva” vadītāja Evita Konuša. Jaunās sezonas sākumā klāt nākuši desmit jauni dziedātāji. “Viens ir, protams, tikšana uz Dziesmu svētkiem. Un cilvēkiem biedē tas, ka viņi nedabūs biļetes, bet svētkus gribas. Citiem varbūt tā mājās sēdēšana ir apnikusi. Tad cilvēki ir domājuši, ka varētu pamēģināt iet korī. Pirmais koncerts man Ziemassvēktos bija, vajadzēja savaldīt viņus visus. Un saprast, kā skan tagad, ka tagad cita skaņa korim.”

Elīna Aupe: “Vispirms jau, protams, jāveic juridiskā procedūra, lai Dziesmu svētku dalībnieki vispār var nokļūt uz šiem Dziesmu svētkiem, tāpat arī pašiem dalībniekiem ir ļoti intensīvi jāapgūst repertuārs, kas nav mazs. Gan dejotājiem, gan dziedātājiem ir ļoti, ļoti liels apjoms, kas ir jāizdara, jo arī šī pandēmija arī ietekmē viņa darbu, kad viņi nevarēja kvalitatīvi mēģināt.”

Kā ReTV atzīst kolektīva vadītāja, lai ar repertuārs apjomīgs, uz svētkiem kolektīvs būs gatavs. Atskaite, protams, ir skates, kas sāksies jau pavasarī. 

Pēc šībrīža datiem, Ogres novadā 2023. gada gaidāmie Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki būs pirmie arī diviem jauniem amatiermākslas kolektīviem. 


Foto: Ieva Lūka/LETA