Gaidot Satversmes tiesas lēmumu par reģionālo reformu, spriedze pašvaldībās

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu apstrīdējusi 21 novada pašvaldība, bet Satversmes tiesā ir ierosinātas 19 lietas. Tiesa sākusi skatīt vienu no tām, vērtējot Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam un Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam.

Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks (LZS) Mariss Martinsons pauž, ka, ja šis spriedums būšot labvēlis Ikšķilei, tas būšot pozitīvi. Limbažu novada domes priekšsēdētājs (ZZS) Didzis Zemmers uzsver, ka uzticas Satversmes tiesai, kā arī šobrīd seko līdzi debašu procesam. Viņš gan arī atzīst, ka negatīvs lēmums pašvaldībai radīs sarežģījumus.

Ir pašvaldības, kas, gaidot Satversmes tiesas lēmumu, apstrīdējušas reģionu reformu, nestrādā pie jauno novadu izveides, taču likums to paredz darīt. Tas nozīmē, ja tiesas spriedums vietvarām būs nelabvēlīgs, īsā laikā un lielā steigā nāksies risināt virkni ar reformu saistītu jautājumu. Arī Limbažu novada pašvaldība nesteidzas īstenot Skultes pagasta atdalīšanu, norādot, ka šis process ir sarežģīts un neskaidrs.

Didzis Zemmers atzīst, ka budžeta un mantiskie jautājumi, kas šādā procesā nav izstrādāti detalizēti, nākotnē var radīt dažādas neskaidrības par, piemēram, mantas piederību vai neesamību. “Šis process katrā ziņā ir ļoti komplicēts un sarežģīts,” viņš pauž, bet turpina “ja būtu mēs labprātīgi šādu procesu atbalstījuši domē, tad vienošanās process ir daudz vienkāršāks.”

Ikšķiles novada pašvaldība jau sākusi sarunas ar Ogres, Ķeguma un Lielvārdes vietvarām par jaunā Ogres novada izveidi, kas iedzīvotāju skaita ziņā būtu lielākais Latvijā. Tiek paustas bažas - sadarbības process būs ļoti sarežģīts, jo domstarpību, vietvarām sēžoties pie viena galda, netrūkst jau tagad.

Mariss Martinsons uzsver: “Visas šīs te lietas, kas tagad tiek lemtas, tiek lemtas tādā veidā, ka katra novada balss tiek salīdzināta ar iedzīvotāju skaitu.” Tas nozīmē, kas Ogres novads lēmumus varot praktiski pieņemt vienpersoniski, kā arī tos noraidīt.

Limbažu un Ikšķiles novadu pieteikumus par reģionu reformu Satversmes tiesa vērtēs vēl divās sēdēs. Lēmums, kuru tā pieņem, būs neapstrīdams, kas nozīmē, ka iecerētais teritoriālais dalījums vēl var arī mainīties.