“Gaismas vārti” akadēmiķim Jānim Stradiņam

Stendera parkā Jēkabpils novadā top akadēmiķim Jānim Stradiņam veltīts skulpturālais ansamblis. Nupat tā pamatos iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. Jaunais vides objekts iecerēts kā Sēlijas un visas Latvijas gara spēka simbols.

Vietā, kur agrāk ir atradusies Stendera mācītājmuižas ēka, top skulpturālais ansamblis “Gaismas vārti”, kas veltīts akadēmiķim Jānim Stradiņam. Ideja par šādu vietu radās Jāņa Stradiņa dēlam Pēterim Stradiņam, kurš uzsver, ka vides objekts simbolizēs Sēliju un visas Latvijas gara gaismu – izglītību, zinātni, kultūru un valstiskumu, tāpēc par objekta atrašanās vietu izvēlēta tieši Vecā Stendera pēdējā dzīvesvieta.

Kā norāda Stendera biedrības valdes loceklis Pēteris Stradiņš: “Šī vieta, pirmām kārtām, ir ļoti būtiska Latvijai un Latvijas kā valsts izveidošanai, jo tieši Vecais Stenders bija viens no tiem, kas ar savu Bildu Ābici un Augstas Gudrības grāmatu veicināja latviešu izglītošanu, un mans tēvs, lai arī viņš bija tīrs rīdzinieks, viņš ļoti augstu vērtēja savas sēļu saknes. Pie pirmās Atmodas, deviņdesmito gadu sākumā, viņš aktīvi iesaistījās kustībā par Sēlijas kā kultūrtelpas atdzimšanu, izveidošanu. Es tiešām ļoti esmu pateicīgs Valsts prezidentam Egilam Levitam, jo tieši viņa iniciatīva bija šis kultūrvēsturisko zemju likums. Tāpēc es priecājos, ka tieši viņš šodien šeit ir klāt un piedalās laika kapsulas iemūrēšanā.”

Laika kapsulā tika ievietots visu iesaistīto pušu parakstīts vēstījums, Jēkabpils novada pašvaldības un Aizkraukles novada pašvaldības izdevumu jaunākie numuri, Latvijas Bankas kolekcijas monēta, kas veltīta Vecajam Stenderam, kā arī 50 un 20 centu monētas. Kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm tika ievietota objekta pamatos un iemūrēta. Laika kapsulas iemūrēšanas pasākumā piedalījās arī Valsts prezidents Egils Levits ar kundzi. 

Egils Levits pasākumā atzina, ka pazinis Jāni Stradiņu: “Mēs bieži tikāmies gandrīz 30 gadu garumā. Jānis Stradiņš bija ļoti unikāla personība Latvijas vēsturē. Un, manuprāt, tas, ko viņš izdarījis, ir pamats mūsu zināšanām par mūsu dažādiem novadiem, par mūsu tautu, nāciju, valsti. Un šis veidojums būs kā tāda pārdomu vieta, kur varēs pārdomāt gan par Jāni Stradiņu, gan vispār par Latviju un pasauli.”

Vides objekts “Gaismas vārti” sastāv no liela Latvijas laukakmens, ko četrās daļās sašķēlusi gaisma, ko simbolizē vidū novietotā granīta kolonna, kas atvesta no Spānijas. Katra akmens daļa sver no 12 līdz 15 tonnām. Skulptūru izveide prasījusi divus gadus, un tās veidojis tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs. Objekts vēl nav pilnībā pabeigts. Vēl priekšā bruģēšanas un labiekārtošanas darbi. Skulpturālā ansambļa “Gaismas vārti” svinīgā atklāšana paredzēta šā gada rudenī.

Foto: Vidusdaugavas TV