Gardēžu festivālā svin “Allažu ķimeļa” dzimšanas dienu un visiem ēdieniem pievieno ķimenes

Ķimeņu smaržu pazīst gandrīz ikviens. Pulcējot Rīgas-Gaujas reģiona labākos restorānus, Gardēžu festivālā Siguldā godā celts tika tieši šis garšaugs, tādējādi atzīmējot arī unikālā dzēriena “Allažu ķimelis” 200. gadskārtu. “Gatavojot garšu festivālu, tika nolemts, ka ķimenes būs tā īpašā garša. Ļoti daudzi no ēdinātājiem ņēmuši to vērā,” stāsta Līga Sausiņa, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja.

Bīriņu pils saimnieki parūpējušies, lai pie katra ēdiena būtu klāt ķimenes. Pat pie vafelēm, kuras mazākie apmeklētāji var baudīt kopā ar karameli, savukārt pieaugušie – ar pašu jubilāru allažu ķimeli. “Ir, kur ir dabīgi ķimenīte klāt un kur nedabīgi, piemēram, viltotajam zaķim ir klāt dabīgi. Tad vēl uztaisījām nedabīgās ķimenītes – cukurgailīšus ar ķimenēm, tad liepziedu tēju, kur cukurgailīti izkausēt, piparkūkas. Vajag pagaršot! Mums pašiem garšo, mēs te dažus esam nopratinājuši, kuri jau nobaudījuši, un tiem visiem garšoja,” saka Solvita Muižniece, Bīriņu pils saimniece.

“Mr. Biskvīta” šefpavāre Edīte Kalniņa: “Biskvītam garšo ļoti gan ķimenītes, gan ķimelītis. Mums ir gan skābmaize ar ķimenēm, gan latgaliešu kļockas ar biezpienu un ķimenēm, gan kamambēra siers ar marmelādi. Tur arī ir ķimenes! Ķimelītis ir arī piena.”

Starp zupām un burgeriem atrodami arī dažādi gelato: sojas karameles, kafijas, madagaskaras šokolādes, kā arī ķimeņu, kuram piekrišana bija, pat spītējot mīnus grādiem.

Ķimenes pieder pie maigas darbības garšaugiem un izsenis zināmas kā veselības uzlabošanas un imunitātes stiprināšanas līdzeklis. Kalniņa: “Gan vēdera izejai, gan vielmaiņai. Visam pārējam. Ķimelīts der, lai sasildītos.”

“Es varbūt personīgi neesmu tāds baigais ķimeņu cienītājs, bet es uzturā lietoju daudz. Es nevaru iedomāties melno rudzu maizi bez ķimenēm iekšā. Kur nu vēl kāpostus. Es teiktu, ka parastajam latvietim atsevišķi ķimenes nestāvēs, vairāk ir kaut kādās sastāvdaļās. Ņemsim vērā, ka mēs kļūstam ar vien slinkāki un slinkāki – reti kurš vairs mājā gatavo pats štovētos kāpostus. Mēs paņemam veikalā jau gatavos, bet vismaz man laukos skābētos kāpostos ķiemenes vienmēr lika iekšā. Skābēti kāposti bez ķimenēm, burkāna nekādā gadījumā nav skābēti kāposti,” saka Māris Astičs, “Ferma” šefpavārs.

Savukārt ķimeņu ēteriskā eļļa noder elpceļu veselībai, nervu nomierināšanai. To varam sastapt pat mutes dobuma un zobu kopšanas līdzekļos.