Ādažu novada Garkalnē applūdinātas vairākas mājas; bez tām paliek arī ģimenes

Gaujā pie Ādažu novada cēlies ūdens līmenis, kā rezultātā applūdušas upei tuvākās apdzīvotās vietas. Ūdens līmenis Gaujā pie Carnikavas pacēlies vairāk nekā divu metru augstumā. Šobrīd savus īpašumus īslaicīgi pametušas divas ģimenes, samaksu par uzturēšanos viesnīcā segs pašvaldība.  

Šāda veida plūdi Nūrniekos nav pieredzēti pēdējos desmit gadus. Ūdens līmenis ir virs 20 centimetriem, kādas mājas iedzīvotājiem pat applūdis pagrabs, līdz ar to - arī apkures katls. Vismaz pagaidām šeit nav iespējams dzīvot.

Līdz mājas kāpnēm ReTV Ziņu komandai nebija iespējams tikt, jo ūdens līmenis turpināja kāpt, pie mājas kļuva arvien dziļāks. Sētmalā redzamas mašīnas, kas steigā pārvietotas, lai izvairītos no ūdens. Blakus mājas plūdi vizuāli nav skāruši tik nopietni, taču mājsaimniecība ir palikusi bez ūdens.

Blakus esošajā Kadagā viena no ielām ir pilnībā applūdusi, tāpēc tā ir slēgta. Applūduši ir arī dārza īpašumi. “Vīrs no rīta teica, viņš zināja, ka man jābrauc, klau, zvani, es teikšu, kā jābrauc riņķī, viņš pat atsūtīja bildi, kā izskatās. Kopš te dzīvojam, nebija iepriekš tā, kaut gan kaimiņi, kas te dzīvo ilgāk, ir teikuši, ka otra puse mēdz bieži applūst,” saka Jolanta Krūmvēvere, Kadagas iedzīvotāja.

Ceļš, pa kuru ikdienā iedzīvotāji brauca uz Ādažiem, šobrīd ir neizbraucams un norobežots ar policijas lentām. Konkrētu skaitli, cik daudz īpašumu ir applūduši. Ādažu domē nemācēja teikt.

Tikmēr Edgaram vairāk nekā puse zemes īpašumu ir applūdusi, šādus plūdus viņš pieredzējis pirmo reizi. “Jāsavāc viss, kas ir palicis iekšā, vakardiena vakarā nekas nebija, bet šodien, kā jūs redzat, arvien tālāk un tālāk iet. Tie dzeltenie mietiņi bija nosprausti pirms stundas.” Edgaram šie plūdi gan nebaida nākotnē šeit uzcelt vasaras māju, kurā atpūsties, galvenais to uzcelt augstāk par pašreizējo ūdens līmeni.

Divas ģimenes, kuras palikušas bez mājām, šobrīd jau uzturas viesnīcā, un šos izdevumus apmaksā pašvaldībā. Pagaidām neviens nevar prognozēt, kad māju iedzīvotāji atgriezīsies savos īpašumos. Pēdējo nedēļu laikā šie ir jau otrie plūdi, tāpēc atbildīgā ministrija norāda: ja plūdu apdraudējumi nemazināsies un tie radīs apstākļus, kas apdraud cilvēku dzīvības vai veselību, tiks iesaistīti arī valsts iestādes un glābšanas dienesti.