“Gaso” mācības Jelgavā izraisa satraukumu

Daudzus jelgavniekus šodien satrauca vairāku operatīvo dienestu ierašanās kādā pilsētas privātmāju rajonā. Šoreiz tās gan bija tika gadskārtējās uzņēmuma “Gaso” mācības, kurās tika pārbaudīta operatīvo dienestu spēja sadarboties un darbinieku rīcība, atrodot nesprāgušu kara laika lādiņu.

Latvijas teritorijā kara darbība nenotiek jau vairāk nekā septiņdesmit gadus, tomēr kara laika lādiņi vai tiem līdzīgi priekšmeti tiek atrasti joprojām. Šorīt rakšanas darbu laikā Jelgavā privātmāju rajonā it kā nesprāgušu lādiņu uzgāja A/S “Gaso” vīri. “Viennozīmīgi nevar tuvoties tam klāt un jāpiesaista operatīvie dienesti. Jāsāk ar policiju, kas tālāk visu organizēs,” saka Andis Šeršņovs, A/S “Gaso” Jelgavas iecirkņa vadītājs.

Sirēnām skanot un bākugunīm mirgojot, drīz vien ierodas gāzes avārijas dienests, VUGD un policija. Notikuma vietā tika norobežots ielas posms. Šoreiz tās gan ir tikai mācības, iedzīvotāji netika evakuēti, tomēr operatīvo dienestu ierašanās jelgavniekos izraisīja pamatīgu satraukumu.

Kā ReTV skaidro A/S “Gaso” pārstāvis, tas jau arī esot viens no mācību mērķiem - vēl un vēlreiz atgādināt, ka aizdomīgus atrastus priekšmetus aiztikt nedrīkst. Andis Šeršņovs: “Tā varbūt ir cilvēka uzņemšanās - es taču zinu, ko daru, un nekas nenotiks, - un tiešām viņš rīkojas uz savu galvu, neatbilstoši situācijai un nepiesaista atbilstošus dienestus. Principā cilvēki tiek apmācīti kursos, mums ir savas shēmas, kā šādās situācijās jāreaģē.”

“Jāsaka, ka, paldies dievam, nav bieži tādu kļūdu, kad personas pašas mēģina aiztikt to lādiņu, to priekšmetu. Tādā brīdī ir jāpaiet maliņā un jānoziņo dienestiem,” saka Tatjana Flandere, Valsts policijas pārstāve.

Mācību laikā tiekot pārbaudīta ne vien uzņēmuma darbinieku rīcība, bet arī operatīvo dienestu spēja sadarboties. Jelgavas operatīvā informācijas centra vadītājs Gints Reinsons atzīst, ka būtiskas kļūdas neesot bijušas, problēmas nerastos arī tad, ja viss būtu noticis pa īstam. “Remontdarbi ir pārtraukti, teritorija ir norobežota. Es domāju, ka arī tas ierašanās laiks.. ātrāk to nevarētu veikt. Jebkuri riski ir izvērtēti.”

Sīkāka analīze tikšot veikta vēlāk, sanākot kopā visiem iesaistītajiem dienestiem. Praktiskajām mācībām civilās aizsardzības sistēmā esot jānotiek vismaz divas reizes gadā.


#SIF_NVZ2022