Gaujā pie Carnikavas uzspridzina ledu

Viens blīkšķis un Gaujas straujais skrējiens atkal turpinās. Ceļš līdz tam gan bija gana garš.

Ap četrdesmit Nacionālo bruņoto spēku (NBS) karavīri pie ''Cēlājiem'', kas ir vienīgā vieta, kur ledu var spridzināt, jo upes dziļums ir ap četriem metriem, ierodas jau pirms deviņiem rītā. Katrai grupai savs uzdevums. Pirmie uz ledus kāpj vīri, kam jāizurbj ledū caurumi.

Vispirms gan katrs izurbtais caurums tiek pārbaudīts, tad tajos ievietoti tādi kā koka krusti, kur tad arī piestiprināta sprāgstviela. Darbs ir gana nopietns un nesokas tik ātri, kā cerēts. Ilgi gaidītais spridzināšanas brīdis tiek pārcelts un pārcelts, jo ledus kļūst aizvien trauslāks, un jāstrādā ir ļoti uzmanīgi.

Pulkvežleitnants Edmunds Svenčs, NBS Kaujas atbalsta bataljona komandieris, saka: “Neko sliktāk ar spridzināšanu mēs izdarīt te nevarēsim. Tikai kaut ko uzlabot. Varam jau gaidīt, bet tas vēl tikai aug un aug, un turas kā viens liels korķis.”

Vietējos gan mazliet bažīgus dara, kādu ietekmi ledus spridzināšana atstās uz zivīm.

Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa pauž: “Protams, ka ietekme pastāv jebkurā gadījumā, pielietojot spridzekļus noteikti būs, bet kāds tas būs, tas jau ir Dabas aizsardzības pārvaldes ziņā. Mums tāda pieredzes nav. Mums ir bijusi līdzīga pieredze ar šādu vižņu sablīvējumu, bet tomēr pēc kāda laika tas ledus ir izgājis.”

Gados vecākie gan atceras, ka ledus spridzināšana Gaujā jau ir bijusi arī agrāk, taču tā nebija tik veiksmīga.

Šoreiz gan var teikt, ka viss noticis veiksmīgi, un vižņiem ceļš uz jūru ir vaļā, lai gan īsti pateikt, vai tas šodien nebūtu noticis arī bez spridzināšanas, ir visai grūti.