Gāzes apkures tarifi varētu pieaugt pat divas reizes

Nākamajā apkures sezonā pašvaldībās, kur siltumenerģiju iegūst no dabasgāzes, apkures tarifi varētu pieaugt pat divas reizes. Vietās, kur kurināšanai izmanto biomasu, izmaksu pieaugums varētu būt līdz 20%. Pašvaldībās jau šobrīd paredz, ka pieaugs to iedzīvotāju skaits, kuriem būs grūtības samaksāt augstos rēķinus.

Liepājā siltumenerģijas tarifs nav mainīts jau septiņus gadus. Viss liecina, ka šogad siltumenerģijas ražotājs pilsētā strādās ar zaudējumiem. Tāpēc, gatavojoties nākamajai apkures sezonai, tarifu - 54,95 eiro par megavatstundu - iecerēts palielināt par teju 55%. “Uzņēmējs, lai šos zaudējumus segtu, jau šobrīd iesniedzis regulatoram pieteikumu par tarifa maiņu. Plāno, ka par 30 eiro par megatvatsundu paliks dārgāk,” norāda Ronalds Fricbergs, Liepājas pilsētas izpilddirektors.

Liepājā pašlaik teju 80% siltumenerģijas iegūst no biomasas. Pašvaldībā vērtē, pieaugot siltumenerģijas izmaksām, mazināsies cilvēku maksātspēja. “Skaidrs, ka arī siltuma tarifu pieaugums atstās iespaidu, bet esam vienoti valsts noteikumos. Kam pienākas, tiem pašvaldība palīdzēs. Kam nepienākas - jācīnās pašiem,” uzsver Ronalds Fricbergs.

Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Valdis Vītoliņš gan ir ļoti piesardzīgs izteikumos, cik ļoti pašvaldībās varētu pieaugt parādnieku skaits par siltumenerģiju. “Mēs neesam bijuši šādā situācijā. Ir bijusi dažāda pieredze, bet šāda, kad tik drastiski cenas pieaug, nav bijusi, tāpēc to prognozēt, cik daudz un kā pieaugs parādi, tas nav tā paredzams.”

Vītoliņš ReTV Ziņām norāda - cik daudz nākamajā sezonā maksāsim par siltumu, būs atkarīgs no tā, kādus resursus izmanto ražošanā - dabasgāzi vai biomasu. “Ja biomasas cena celsies, domāju, tas ap 10-20% no esošā tarifa. Savukārt tur, kur ir gāzes apkure, ja gāzes cena augs, tad tarifi var pat dubultoties,” norāda Valdis Vītoliņš.

Atkarību no gāzes vēl šogad cer mazināt Jelgavas novadā, kur līdz nākamajai apkures sezonai plānots uzstādīt vismaz divas biomasas katlumājas. Jelgavas novada Ānes ciemata iedzīvotāji pērn piedzīvoja vienu no straujākajiem apkures izmaksu pieaugumiem valstī. Tas sasniedz 156 eiro par megavatstundu. Jelgavas novada pašvaldībā cer, ka, uzstādot biomasas katlus, apkures izmaksas izdotos samazināt uz pusi. Tikmēr novados, kur siltumu ražo tikai no biomasas, būtiski tarifu pieaugumu neprognozē. “Uzņēmums ir noslēdzis jau līgumu, pirms tam veicot iepirkumu. Šķeldas iepirkums ir sācies. No šī aspekta jūtamies droši. Kurināmais materiāls mums būs,” norāda Aigars Šķels, Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

SIA “Alūksnes enerģija” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva: “Pašreizējā procesā rit iepirkums, viss būs atkarīgs, cik tas veiksmīgs. Atkarībā no tā mēs domāsim - mēģināsim tarifu noturēt esošā līmenī vai būs jāpārskata.”

Jāpiemin, ka aprīlī beigsies valsts noteiktais atbalsts centrālapkures klientiem, kuriem izmaksas pārsniedz 68 eiro par megavatstundu. Tas nozīmē, ka šiem iedzīvotājiem vasaras sezonā strauji pieaugs maksa par silto ūdeni. 


Foto: Freepik