Ģederta Eliasa galveno balvu iegūst Ilze Smildziņa

Iedvesmoties no pagātnes un to modernizēt. Tā par sava darba “Veļas diena” tapšanu saka Ģederta Eliasa galvenās balvas saņēmēja gleznotāja Ilze Smildziņa. Un tāds jau arī ir šī konkursa mērķis – neaizmirst visu laiku izcilāko lauku ainavu gleznotāju Ģedertu Eliasu, veicināt lauku tēmas tradīciju turpināšanu glezniecībā.

Kopš laikiem, kad lauku ainavas gleznoja Ģederts Eliass, dzīve laukos ir būtiski mainījusies, bet mākslinieku vēlme savos darbos atspoguļot lauku tēmas neesot mazinājusies. “Man gadījās ļoti iedvesmojoša ģimene, kura dzīvo laukos, kopj savu saimniecību, arī tie bērni, kuri ar tādu entuziasmu piedalās visos lauku darbos, tas mani iedvesmoja uz šo gleznu,” saka gleznotāja, konkursa dalībniece Ilze Muceniece-Adamaite.

Ģederta Eliasa balvas konkursam par lauku tēmas atspogļojumu glezniecībā iesniegti 79 autoru 113 darbi, no kuriem izstādei žūrija atlasījusi 44 mākslinieku gleznotos 47 darbus. Kā atzīst mākslas vēsturniece un žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietniece Ingrīda Burāne, tas neesot bijis viegls darbs, vērtējums bijis diezgan bargs. “Tas arguments, iekšējā argumentācija bija, pirmkārt, lai beigās skatītājiem ir laba izstāde, par ko skatītājiem ir prieks. Otrs arguments, ko es vienmēr atgādinu saviem kolēģiem, arī Pīgožņa balvas žūrijā – nedrīkst būt izstādē vairākumā labu vai pat mazliet zem labi darbu, lai mēs neapkaunojam meistara vārdu.”

Galveno balvu tēlnieces Nellijas Skujiņas radīto medaļu un naudas balvu šoreiz saņēma Ilze Smildziņa par savu darbu “Veļas diena”. Kā stāsta māksliniece, šim darbam viņu iedvesmojusi iepriekšējā konkursā balvā saņemtā grāmata par Ģedertu Eliasu, no kuras nevarot neietekmēties. “Eliass ir apspēlējis vairākas veļas dienas, tur ir motīvs no veļas dienas “Zīlēnos”, kaut kā tas viss apauga.”

Balvas pasniegšanas pasākumā tradicionāli tika piešķirtas arī simpātiju balvas. 

Ģederta Eliasa balva tika iedibināta 2017. gadā, atzīmējot Eliasa 130. gadskārtu. Konkurss notiek reiz trīs gados.


#SIF_MAF2023