Ģederta Eliasa muzejam Jelgavā uzdāvina 90 gadus senu lelli

Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja krājumus papildinājusi gandrīz 90 gadus sena lelle, kas kopā ar tās saimnieci piedzīvojusi gan pirmskara Latvijas ikdienu, gan pārdzīvojusi Otro pasaules karu un garos padomju gadus. Muzejā, kur līdz 1940. gadam bijusi ģimnāzija, atgriezušās arī lelles saimnieces tēva skolotāja Pētera Buša grāmatas.

Nelielā apmēram 30 centimetrus lielā lelle bijusi lieciniece lielam Latvijas vēstures posmam. Lelles ilggadējā saimniece - nu jau 91 gadu vecā Rutas kundze - ar to kopā bijusi jau kopš 1935. gada. “Ar tēvu ar riteņiem braucām no Jelgavas. Aiz Baložu kapiem bijām, kad sāka staciju bombardēt. Tas bija ļoti tuvu, bija paniskas bailes. Mēs ar tēvu gulējām grāvī, kamēr lidmašīnas aizlidoja. Cik vien ātri varējām, mināmies tālāk,” atminas Ruta Kalniņa, lelles saimniece.

Lelle kopā ar mazo koferīti, kurā glabājas neskaitāmi tērpi, kas esot šūti līdzīgi kā pašai Rutai, kurā ir pat tādi šodien maz zināmi garderobes priekšmeti kā zeķturis, ko darinājusi Rutas kundzes mamma, nav noklīdusi ne pēckara gados, ne ilgajā padomju laikā. “Man jau liekas, ka vissvarīgākais ir, ka tajā brīdī, kad krita bumbas un dega Jelgava, man tā lelle vienmēr bija padusē. Pateicoties manas mammas rūpēm, ka viņa to ietina, es nevarēju atstāt vienu,” saka Ruta Kalniņa, lelles saimniece.

“Domāju, ka lelle nes stāstu par dzīvi pirmskara Latvijā, tieši to, kā bērns to pārdzīvo. Es tā to iedomājos, ka tas varētu palīgs, lai pastāstītu jaunajai paaudzei, kā tas notika,” saka Dace Lediņa, Rutas kundzes meita.

Muzeja direktores vietniece Marija Kaupere ReTV stāsta, ka tik senas rotaļlietas nemaz neesot tik bieži sastopamas, bet vēl lielāks prieks esot par plašo lelles garderobi. “Domāju, ka tā ir vēl unikālāka lieta, ka tas viss ir izdzīvojis teju vai 100 gadus, tagad nonācis muzejā.”

Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejs, kur līdz pat Otrajam pasaules karam darbojusies ģimnāzija, kas bijusi arī Rutas kundzes tēva Pētera Buša darba vieta, dāvinājumā saņēma arī vairākas skolotāja Buša sarakstītas un parakstītas grāmatas. Jauniegūtie dāvinājumi plašākam interesentu lokam tikšot parādīti tradicionālajā Muzeju naktī.


#SIF_NVZ2022