Ģimenes ārsti joprojām nav saņēmuši samaksu par janvāri

Klāt jau marts, bet ģimenes ārstu prakses aizvien nav saņēmušas finansējumu par padarīto darbu janvārī. Nacionālais veselības dienests to skaidro ar tehniska rakstura nepilnībām. Tikmēr ģimenes ārsti bažīgi, kā segt visus izdevumus. 

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs ReTV norāda, ka ģimenes ārsti regulāri piedzīvo situāciju, kad finansējums par janvāri aizkavējas. Šogad šī aizkavēšanās ievilkusies līdz pat martam. Daudzās ārstu praksēs lielākās bažas pašlaik ir vai būs iespējams izmaksāt atalgojumu darbiniekiem. “Kādai daļai nav nomaksātu nodokļu. Nav nomaksātu telpu īres rēķinu vai kādu citu saistību, kas mums, portams, ir jāpilda.”

Mediķi ir satraukušies, ka laikus nenomaksāti rēķini un nodokļu parāds nebeigsies ar kādām soda sankcijām. Šis jautājums jau esot pārrunāts tikšanās reizē ar Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu, kur saka, ka janvāra rēķinu apmaksa ģimenes ārstiem par sniegtajiem valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem ir sākta 1. martā. Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga: “Katra gada janvārī maksājums tiek veikts nedaudz vēlāk. Lai apstrādātu datus Vadības informācijas sistēmā, kurā ģimenes ārstu prakses ievada talonus par sniegtajiem pakalpojumiem, sākumā ir nepieciešams noslēgt datu apstrādi un norēķinus par iepriekšējo gadu. Kad tas ir pabeigts, sistēmā ir iespējams uzsākt jaunā gada talonu apmaksu. Ņemot vērā, ka atsevišķu Nacionālā veselības dienesta līgumpartneru ievadītajos talonos tiek konstatētas neprecizitātes, iestādēm tiek lūgts tajos veikt precizējumus, ir nepieciešams papildu laiks, līdz ar to norēķinus Nacionālais veselības dienests var veikt nedaudz vēlāk nekā ierasti.”

Februārī Nacionālais veselības dienests esot informējis ģimenes ārstu prakses par radušos situāciju, kā arī to, ka prakses par janvāri var lūgt avansa maksājumu. Taču no kopumā 1137 ģimenes ārstu praksēm avansu esot lūgušas vien 211 prakses. Tikmēr Ainis Dalzbs norāda, ka finansējuma kavēšanās pašlaik jau tā medicīnas nozarē smagajā situācijā rada vēl nomāktāku noskaņojumu.



Foto: Freepik; ilustratīvs