Ģimenes ārstiem konference par vakcināciju pret Covid-19

Vakcinācijas temps Latgalē joprojām stipri atpaliek no vidējā rādītāja valstī. Izvērtējot Covid-19 statistiku, Latgale ir arī līdere mirstības ziņā uz 100 000 tūkstošiem iedzīvotāju, tā šodien par Covid-19 vakcinācijas jautājumiem ģimenes ārstiem veltītajā konferencē pauda veselības ministrs. Paši ģimenes ārsti par vakcināciju gan joprojām runā izvairīgi.

Latgalē šobrīd ir vakcinēti vien 33% no visiem pacientiem ģimenes ārstu praksēs, kas atpaliek no vidējā valsts rādītāja, kas ir 48%. Zemi rādītāji ir arī vecāka gada gājuma grupās. Piemēram, Daugavpilī vecuma no 80 līdz 89 gadiem ir vakcinēti vien 18% pilsētas iedzīvotāju. “Grūti, grūti viņus pārliecināt ir tādi ļoti kategoriski, nu, tad runāju, zvanu, protams, parādu visādus piemērus, kā ir labāk. Tā es viņu spēju kaut kā drusku pārliecināt,” saka Ineta Krokša, ģimenes ārste no Ludzas.

Ģimenes ārsts Roberts Vasiļjevs norāda - maldīgs ir uzskats, ka iedzīvotāji Latgalē par vakcināciju neinteresējas. Daudzi par to lasa un iegūst ļoti dažādu, nereti gan arī pretrunīgu informāciju. “Uzdod daudz detalizētāku jautājumu par vakcinācijas būtību, par ieguvumiem, riskiem, uz to jāspēj atbildēt ģimenes ārstam.”

Daļa ģimenes ārstu gan nevēlējās savu viedokli paust publiski, baidoties no vakcinācijas pretinieku nosodījuma. “Tieši tāpēc mums ir šis te seminārs, kur mēs esam aicinājuši ģimenes ārstus, kas vakcinē, gan ārstus, kas varbūt paši nevakcinē, bet var piedalīties šajā seminārā - uzklausīt ekspertu prezentācijas,” skaidro Eva Juhņēviča, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja.

Veselības ministrs pauda, ka vakcinācija ģimenes ārstu praksēs ir ļoti būtiska jaunajā “tuvāk iedzīvotājiem” pieejā, tā tiks arvien vairāk atbalstīta arī finansiāli. Izvērtējot situāciju, ja saslimstība palielināsies virs 100 saslimušajiem uz 100 0000 iedzīvotāju, ministrs uzskata, ka būs atkal jāievēro lielāki ierobežojumi, tiesa - joprojām darbosies tā saucamais luksofora princips. “Cilvēku skaits veikalā, kvadrātmetru skaits, atgriezīsies masku valkāšana lielāka. Teiksim, pasākumu apmeklējošu skaits, cik cilvēku ārā vai iekšā var pulcēties - visas lietas, kas mums ir pazīstamas,” saka Daniels Pavļuts, veselības ministrs.

Tieši pēc nedēļas ir paredzēta nākamā konference ģimenes ārstiem. Tā notiks Jelgavā, pēc tam arī citās pilsētās. Noslēgums plānots Valmierā 15.septrembrī.


Foto: Freepik