Ģimenes ārstiem pārslodze

Rindas pie ģimenes ārstiem šobrīd redzēt nav iespējams, taču klusums ir tikai šķietams. Daudz vairāk cilvēku ģimenes ārsta padomu saņem attālināti - neredzot pacientu. Tāda veida konsultācijas aizņem daudz vairāk laika, lai pēc iespējas precīzāk izjautātu par saslimšanas simptomiem.

Papildus nācis darbs ar tiem cilvēkiem, kuri saslimuši ar Covid-19. Uz ārstu pleciem nereti gulstas arī viņu kontaktpersonu apzināšana. Bieži vien ar darbam paredzētajām astoņām stundām nepietiek, pacienti zvana arī ārpus darba laika.

Līga Lagzdiņa, ģimenes ārste, atzīst, ka Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) nespēj savadīt kontaktus E-veselībā. Bieži vien par Covid-19 tiekot uzzināts no pašiem pacientiem, ja ir apzinīgi, taču, ja neapzinīgi – tikai tad, kad karantīna vai izolācijas laiks ir beidzies. Ģimenes ārste Laima Jansone pauž, ka E-veselība lielākoties nestrādā, tādēļ viss tiek paildzināts un apgrūtināts.

SPKC centrā skaidro, ka kontaktpersonu noteikšanas loks nereti ir sarežģīts un bieži atkarīgs no paša saslimušā godaprāta, ziņojot par satiktajiem cilvēkiem. Nereti informācija par saslimušajiem un kontaktpersonām ātrāk nonāk tieši pie ģimenes ārstiem.

SPKC pārstāve atzīst: “Mums arī paiet laiks, kamēr mēs tiekam līdz kontaktpersonām. Tas slimnieks, kas testu saņēmis šodien, SPKC viņu saņems rītā.”

Laiks paiet arī nemitīgi sekojot līdzi jaunumiem no Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta un Slimību profilakses un kontroles centra. Ģimenes ārste Līga Lagziņa pauž, ka nemitīgi mainoties manipulācijas, kas jānodod statistikai. E-pasts esot pilns ar ieteikumiem, rekomendācijām, kā arī ieteikumiem, kas nogurdina, traucē tiešo darbu.

Lai mazinātu papildu slogu ģimenes ārstiem, tā rodot vairāk laika darbam ar pacientiem un novēršot ģimenes ārstu izdegšanu, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā sacīja, ka Veselības ministrijā iesniegti vairāki priekšlikumi. Viens no tiem - rast finansējumu no valsts papildu ārsta palīga vai māsas algošanai praksē.

Papildu darbinieks būtu liels atspaids arī tad, kad ģimenes ārstu praksēs sāksies pacientu vakcinēšana pret Covid-19.Foto: Pixabay.com