Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis turpmāk darbosies visu diennakti

Ja dažādu veselības problēmu gadījumā padomu nav iespējams lūgt savam ģimenes ārstam, var zvanīt uz ārstu konsultatīvo tālruni, kas darbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Šobrīd, strauji pieaugot saslimstībai ar kovidu, šīs konsultācijas būs pieejamas visu diennakti. Kas uzklausa iedzīvotājus un kādos gadījumos padomu lūgt, zvanot uz šo tālruni?

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis diennakts režīmā turpmāk darbosies, lai mazinātu milzīgo noslodzi, kas omikrona izplatības dēļ veidojas ģimenes ārstu praksēs, kā arī nemitīgi pienākot zvaniem uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) operatīvo tālruni. Mediķi telefoniski sniedz padomus, kā rīkoties nelielu traumu, pēkšņu saslimšanu vai hronisku slimību saasinājumu brīžos. “Mēs nevaram izrakstīt darba nespējas lapas, nevaram izrakstīt medikamentus, nevaram koriģēt iepriekš noteiktās terapijas, vērtēt analīžu rezultātus, par ko mums bieži vien uzdod jautājumus,” saka Liene Cipule, NMPD direktore.

Liene Cipule īpaši uzsver, ka šī tālruņa mediķi nesniedz epidemioloģiskas konsultācijas. Šeit nav jāzvana, lai noskaidrotu nosacījumus par karantīnu vai pašizolāciju. Šāda veida zvani šobrīd rada vien nevajadzīgu tālruņa līnijas noslodzi. “Svarīgi, lai sabiedrība ar izpratni izturas pret šo tālruni un nenoslogo lieki,” uzsver Liene Cipule.

Šobrīd konsultācijas telefoniski diennaktī vienlaicīgi sniegs seši mediķi. Tie ir NMPD strādājoši ārsti, ārstu palīgi, kuri ikdienā neveic darbu brigādēs. Biežākie jautājumi saistīti ar dažāda veida saaukstēšanās slimībām, kā rīkoties nelielu apdegumu gadījumos, kas darāms, paaugstinoties asinsspiedienam, padomu lūdz arī kovida pacienti. “Ļoti bieži jaunās māmiņas kas pakonsultējas, kā mazināt temperatūru zīdaiņiem, satraukušās , lai nav jādodas uz stacionāru,” saka Liene Cipule.

ReTV Ziņu uzrunātā sieviete pastāstīja, ka arī viņa zvanījusi uz šo tālruni, lai brīvdienas vakarā lūgtu padomu, kā palīdzēt bērnam. Mediķis esot bijis atsaucīgs un sniedzis vērtīgus ieteikumus. “Diezgan ātri sazvanīju šo dienestu. Ja godīgi, man bija tāda sajūta, ka man blakus stāv šis ārsts, jo, pirmkārt, tiešām teica, kas man jādara, kā tieši tagad ir jārīkojas, kas man būtu jādara ar bērnu, kas man viņam jādod tieši tagad, noskaidroja, kas man mājās ir aptieciņā. Principā es jutos tiešām pasargāta.” 

Tikmēr kāda cita pieredze, lūdzot padomu telefoniski, nav tik pozitīva. Tomēr tas viņu neatturēšot zvanīt vēl kādu reizi, ja radīsies tāda nepieciešamība. “Man bija pastiprināta vemšana, un tā ilga jau divas dienas. Zvanīju uz šo tālruni, ar domu - ko man darīt, vai man braukt uz slimnīcu. Tās atbildes bija tādas: “Nu, ūdeni padzeriet!” Es prasu - kā ar medikamentiem? Viņa saka: “Vispirms ūdeni padzeriet!” Atbildes bija nevis tā kā no ārstniecības personas, bet aptuveni tāpat, ja es piezvanītu savam jaunākajam brālim un pajautātu padomu.”

Ienākošos tālruņa zvanus mediķi apkalpo rindas kārtībā. Šobrīd uzklausīti tiek vairāk nekā 90% zvanītāju, diennaktī šādi palīdzību lūdz vismaz 1000 cilvēku. 


Foto: Freepik